Pojawiła się kolejna, firmowa wersja znanego narzędzia OpenJDK

Microsoft zaprezentował w ostatnich dniach własną dystrybucję znanego, bazującego na otwartym kodzie oprogramowania Java. Korporacja nadała rozwiązaniu nazwę Microsoft Build of OpenJDK i umieściła już nawet kod tego narzędzia – w wersjach dla platform Windows, Linux i MacOS - na swojej witrynie.

Java

Jest to oprogramowanie klasy LTS (Long-Term Support) zgodne z OpenJDK 11 i Microsoft zapewnia, że będzie je wspierać technicznie co najmniej do 2024 roku. Zainteresowani nim deweloperzy mogą go pobierać stąd.

Na samym początku tej strony widnieje informacja ostrzegająca użytkowników, że są to próbne wersje testowe oprogramowania, które nie powinno być póki co używane do bieżących celów produkcyjnych.

Zobacz również:

  • Windows 11 otrzyma kompatybilność z widżetami firm trzecich
  • Najpopularniejszą dystrybucją Javy jest Oracle
  • JDK 19: Funkcje planowane dla Javy 19

Microsoft publikuje również na tej samej stronie pierwszą, również testową, wersję oprogramowania Java 16, przeznaczonego dla użytkowników komputerów wyposażonych w procesory Arm.

Java jest obecnie jednym z najważniejszych języków programowania o czym świadczy fakt, że jest używana do właściwie do wszystkiego, zarówno do pisania krytycznych aplikacji korporacyjnych, jak i prostych programów przeznaczonych dla indywidualnych użytkowników komputerów.

Na koniec warto może przypomnieć, że Microsoft kupił w połowie 2019 roku firmę jClarity, głównie po to aby świadczone przez niego usługi Java, przede wszystkim te oferowane przez chmurę Azure, miały odpowiednie wsparcie techniczne. Korporacja przystąpiła natomiast do projektu OpenJDK w czwartym kwartale 2019 roku, zobowiązując się wtedy do czynnego wspierania oraz rozwijania bazującego na otwartym kodzie oprogramowania Java.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200