Pojawią się nowe, nadrzędne domeny internetowe

Choć ICANN, organizacja nadzorująca rejestrację domen internetowych, nie ustaliła liczby nowych domen, to wiadomo, że będą one mogły być stosowane od przyszłego roku.

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), organizacja nadzorująca rejestrację domen internetowych, podjęła wczoraj (16 lipca) decyzję o stworzeniu nowych, nadrzędnych domen internetowych. Oznacza to, że wśród popularnych rozszerzeń kończących adresy internetowe (np. .com lub .net ) pojawią się nowe.

Choć organizacja nie sprecyzowała liczby nowych domen, to ustalono, że będą one mogły być stosowane od początku przyszłego roku. Esther Dyson, pełniąca tymczasowo obowiązki przewodniczącej ICANN, sugerowała, że nowych domen powinno być około 10. Jednak inni członkowie zarządu uważali, że tak duża liczba nowych domen spowoduje, iż ICANN nie poradzi sobie finansowo z ich obsługą.

ICANN będzie rozpatrywała wnioski od podmiotów zainteresowanych zarządzaniem nowymi domenami w sierpniu i wrześniu. Do 20 listopada br. organizacja zamierza wybrać część ze zgłoszonych propozycji, a następnie omówić szczegóły ich wprowadzania z autorami propozycji. Przedstawiciele organizacji liczą, że wszelkie dyskusje i negocjacje na temat nowych domen nadrzędnych zostaną zakończone do końca grudnia br.

Każdy z podmiotów, zgłaszający swoja propozycję nowej domeny, będzie musiał uiścić bezzwrotna kaucję w wysokości 50 tys. USD. Pieniądze te będą przeznaczone na koszty administracyjne i prawne, ponoszone przez ICANN w związku z badaniem możliwości wprowadzenia nowych domen.

***

Unia Europejska zarejestruje swoją domenę internetową

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200