Pogromca WannaCry aresztowany

Ta informacja zelektryzowała świat informatyki. Brytyjczyk Marcus Hutchins, który przyczynił się walnie do unieszkodliwienia szkodliwego oprogramowania typu ransomware, znanego pod nazwą WannaCry, został aresztowany.

Marcus Hutchins- działający w internecie pod wiele mówiącym pseudonimem MalwareTech – został zatrzymany w USA przed federalne biuro śledcze tego kraju (FBI) pod zarzutem opracowania malware’u typu Trojan, który włamuje się do banków.

Chodzi o oprogramowanie noszące nazwę Kronos, które pojawiło w 2014 roku. Jak dotąd FBI nie postawiło jeszcze oficjalnie informatykowi konkretnych zarzutów, chociaż nieoficjalnie mówi się, że zostanie on oskarżony o współuczestniczenie w tworzeniu wspomnianego powyżej trojana.

Zobacz również:

Przypominamy - WannaCrypt zaczął atakować setki tysięcy komputerów zlokalizowanych na całym świecie w maju tego roku. To ransomware, który szyfruje dane przechowywane w pamięci komputera pliki i żąda od ich użytkowników okupu za ich odszyfrowanie. Ransomware sparaliżował wtedy pracę wielu tysięcy systemów IT obsługujących ważne instytucje finansowe, przemysłowe, a nawet szpitale.

Eksperci od spraw bezpieczeństwa odkryli, że kod malware’u WannaCry przypomina pod wieloma względami ten, który znajduje się złośliwym oprogramowaniu opracowanym swego czasu przez grupę hakerską znaną pod nazwą Lazarus. Panuje przekonanie, że , że to północnokoreańscy hakerzy, dlatego o opracowanie oprogramowania WannaCry oskarżano wtedy Północną Koreę. Wydaje się, że aresztowanie brytyjskiego informatyka nie potwierdza tej tezy.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200