Pogawędka o demokracji

Telekonferencja dotycząca społeczno-politycznych implikacji rozwoju Internetu odbyła się w Ośrodku Amerykańskim prowadzonym przez ambasadę USA w Warszawie. Całość była na żywo transmitowana przez satelitarną telewizję Worldnet o ogólnoświatowym zasięgu. Prowadzi ją Amerykańska Agencja Informacyjna (USIA - http://www.usia.gov).

Telekonferencja dotycząca społeczno-politycznych implikacji rozwoju Internetu odbyła się w Ośrodku Amerykańskim prowadzonym przez ambasadę USA w Warszawie. Całość była na żywo transmitowana przez satelitarną telewizję Worldnet o ogólnoświatowym zasięgu. Prowadzi ją Amerykańska Agencja Informacyjna (USIA -http://www.usia.gov).

Zaproszeni goście mogli zadawać pytania specjalistom obecnym w studio w Ameryce. Rozmawiali Jeffrey Steele (dyrektor fundacji Global Democracy Network, której celem jest wspieranie inicjatyw zmierzających do wykorzystania Internetu jako narzędzia rozwoju demokracji -http://www.gdn.org) oraz Alexia Parks (założycielka firmy Votelink, która utrzymuje serwer WWW, pozwalający głosować i wypowiadać się internautom na temat bieżących wydarzeń politycznych na całym świecie -http://www.votelink.com).

Z polskiej strony w spotkaniu uczestniczyli m.in. Marek Car (prezes PSI), Juliusz Donajski (artysta grafik, twórca serwisów WWW) i prof. Tomasz Hofmokl (dyrektor NASK-u).

Utrzymywana była równoczesna łączność z Warszawą, Pragą i Moskwą. Audycje realizowane w bardzo podobnej konwencji będą powtarzane cyklicznie co kilka miesięcy.

Netscape płaci

Twórca popularnej przeglądarki Navigator wypłacił już pierwszą nagrodę w swoim konkursie "Bugs Bounty", w którym oferuje po 1000 USD dla każdego, kto znajdzie w nowej wersji 2.0 przeglądarki poważny, nieznany do tej pory błąd. Czek powędrował do 22-letniego Paula Kochera, konsultanta z zakresu kryptografii, absolwenta uniwersytetu Stanford. W istocie nie wskazał on żadnego konkretnego błędu w programie, a jedynie opisał teoretyczną możliwość zagrożenia bezpieczeństwu danych szyfrowanych za pomocą klucza publicznego. Do jego odkrycia może być bowiem wykorzystana informacja o czasie dekodowania komunikatu. RSA Data Security, firma zajmująca się technologiami kodowania informacji, wskazała na możliwe zabezpieczenia w postaci doliczania przypadkowych kwantów czasu do procesu odszyfrowania komunikatów.


TOP 200