Podział MSWiA na MSW i MAC zagrożeniem dla bezpieczeństwa?

Eksperci mają wątpliwości, czy podział Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jest bezpieczny - podał Dziennik Gazeta Prawna. Podział odbył się pół roku temu, ale projekt zmian w ustawie nadal leży w Sejmie.

Jak napisał DGP, kilku ekspertów skrytykowało podział MSWiA, twierdząc, że może to zagrozić bezpieczeństwu Polaków. W obydwu ministerstwach zadania będą na siebie zachodzić, spowoduje to budowanie dublujących się struktur biurokratycznych, zmniejszenie efektywności i wzrost kosztów. Anonimowy rozmówca DGP zapowiedział, że może być to koniec resortu administracji i cyfryzacji.

Minister Michał Boni uznał doniesienia Dziennika za wyssane z palca. Jego zdaniem, podział kompetencji byłego MSWiA "nie jest w żadnym stopniu zagrożeniem dla funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa (…). Ekspertyzy mówią jasno, że dobrze przeprowadzony podział skutkował będzie lepszą i skuteczniejszą organizacją pomocy w sytuacjach zdarzeń kryzysowych. Mieliśmy najlepszy przykład doskonałej koordynacji akcji ratunkowej podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami" - stwierdził Boni i zapowiedział, że wyjaśni sprawę w liście do posłów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200