Podwyżki w sektorze IT – oczekiwania a rzeczywistość

Gwałtownie rosną oczekiwania płacowe informatyków, wynika z badania Antal. Oczekiwania w sektorze IT w przeciągu ostatniego roku wzrosły średnio o 2900 zł netto. Nie oznacza to, że każdy może liczyć na sowitą podwyżkę.

Podwyżki w sektorze IT – oczekiwania a rzeczywistość

Zdjęcie: Christina @ wocintechchat.com /Unsplash

Według najnowszego badania Antal Market Research przeprowadzonego na próbie 878 respondentów obecnie pracujących w obszarze IT, aż 88% specjalistów i menedżerów zwiększyło swoje oczekiwania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zbliżająca się do 10% inflacja i widmo Polskiego Ładu skutkują naciskami ze strony pracowników. Kobiety średnio oczekują 2170 zł netto miesięcznie podwyżki, a mężczyźni 3020 zł netto. Jeżeli chodzi o poziom zajmowanego stanowiska to największego wzrostu płac oczekują seniorzy - 3349 zł netto. A 28% wszystkich badanych specjalistów i menedżerów podniosło swoje oczekiwania o więcej niż 4000 zł netto.

Zobacz również:

  • Inflacja, podwyżki i giggersi
  • W Polsce coraz mniej wycieków danych

Badanie zostało przeprowadzone przez Antal Market Research metodą CAWI na próbie 878 respondentów obecnie pracujących w obszarze IT od 22 do 26 listopada 2021.

Główne powody rosnących oczekiwań płacowych

Rosnące oczekiwania wynikają z kilku równocześnie występujących czynników – jednak najsilniejszym z nich jest rosnąca inflacja, którą wskazuje ponad połowa respondentów. 69% badanych specjalistów IT już rozmawiało o swoich rosnących oczekiwaniach z pracodawcą. Tylko w 10% wniosek o podwyżkę został odrzucony, w 15% przyjęty, ale odroczony w czasie. Natomiast większa część respondentów otrzymała już podwyżki. Wśród osób, które otrzymały wzrost wynagrodzenia, aż 29% otrzymało ją w kwocie większej niż 4000 zł netto.

„Wyniki pokazują, że obecna sytuacja inflacyjna oraz wprowadzane zmiany podatkowe widocznie znajdują odzwierciedlenie w oczekiwaniach finansowych kandydatów. IT to jedna z branż, w których wzrost nastąpił najszybciej. Wynika to zapewne z faktu, że to właśnie sektor IT jest jednym z obszarów, w którym najczęściej wybieraną formą współpracy jest B2B, a nowe regulację ten obszar obciążą najbardziej. Przeprowadzone badanie pokazuje, że średni wzrost oczekiwań został odnotowany na poziomie 3 tys. zł, ale warto tutaj podkreślić, że w rozmowach ze specjalistami pojawią się też znacznie wyższe wzrosty, nawet 8-10 tys. - podkreśla Karolina Bucka, Team Leader, Antal IT Services.

57% respondentów planuje w najbliższych 3 miesiącach złożyć wniosek o podwyżkę

w związku z rosnącą inflacją i wprowadzeniem Polskiego Ładu. 1/3 badanych to osoby, które już dostały podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy i teraz planują zwrócić się o kolejną. Średnia kwota o jaką zamierzają badani wnioskować to 2170 zł netto.

Podwyżki w sektorze IT – oczekiwania a rzeczywistość

Źródło: Antal

Polski Ład dla informatyków

Tymczasem Polski Ład wprowadza nową obniżoną stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla informatyków. Od 2022 r. zapłacą 12 proc. zamiast 15 proc.

Jednak z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. Aby skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa (ew. świadczyć usługę dla kilku, a niżej opodatkowane będą te dla nowych podmiotów).

Rynek pracy IT w pandemii

Paca zdalna otworzyła dla polskich specjalistów rynek międzynarodowy. Pomogła im też tzw. wielka rezygnacja (great resignation), czyli nowe, obserwowane właśnie zjawisko porzucania pracy przez młodych ludzi – zwłaszcza w USA, Kanadzie i USA. Od kiedy pracodawcy przyzwyczaili się do zdalnych zespołów, znikły bariery. To ogromna szansa dla pracowników z mniej zamożnych rynków, by zarobić o wiele, wiele więcej.

Podwyżki w sektorze IT – oczekiwania a rzeczywistość

Źródło: Antal

„Zapotrzebowanie polskiego rynku pracy na specjalistów z branży IT jest wysokie i stale rośnie. Według raportu “IT Market Snapshot Q1” 2021 W I kwartale 2021 roku opublikowano łącznie 13 789 ofert pracy dla specjalistów IT. Według Raportu Płacowego Antal menedżerowie i specjaliści z tej branży, z wynikiem 14 058 zł brutto są – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce i nie tylko, a dane z dwóch ostatnich kwartałów pokazują, że to wynagrodzenie stale się zwiększa. W tej branży panuje widoczny rynek pracownika. Ten sam schemat można zauważyć w branży produkcyjnej. Sami pracodawcy planują podwyżki o 7,5-9,5% w I kwartale 2022 r. Osoby o najcenniejszych kompetencjach skorzystają i otrzymają podwyżki, dzięki czemu nie odczują tak mocno zmian podatkowych czy inflacji. Natomiast pokrzywdzone zostaną osoby z bardziej dostępnymi kwalifikacjami, gdyż to na tych grupach zawodowych zaczną oszczędzać pracodawcy – komentuje Roman Zabłocki, Business Unit Director, Engineering & Operations Antal.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200