Podwójna zmiana

Jeffrey Papows zrezygnował ze stanowiska prezesa Lotus Development. Jednocześnie firma poinformowała o zawarciu porozumienia z Microsoftem.

Jeffrey Papows zrezygnował ze stanowiska prezesa Lotus Development. Jednocześnie firma poinformowała o zawarciu porozumienia z Microsoftem.

Jeffrey Papows zrezygnował ze stanowiska prezesa Lotus Development, ponieważ - jak twierdzi - "chce ponownie kierować niezależną organizacją". W 1995 roku IBM przejął Lotusa, który zostałĘprzekształcony w jeden z działówĘnowego właściciela. Od 1 lutego br. stanowisko prezesa firmy obejmie Al Zollar.

Zarówno przedstawiciele obu firm, jak i Jeffrey Papows zaprzeczają, jakoby jego odejś-cie miało związek z opublikowanymi przez prasę informacjami o sfabrykowanych danych w życiorysie byłego prezesa czy procesem o molestowanie seksualne jednej z podwładnych.

Al Zollar, od 23 lat etatowy pracownik IBM, ostatnio sprawował funkcję szefa oddziału zajmującego się oprogramowaniem sieciowym. Wybór Ala Zollara na szefa Lotusa wskazuje na to, że IBM chce zwiększyć swoją władzę w przejętej przed pięcioma laty firmie.

Małżeństwo z rozsądku?

Jeszcze przed odejściem Jeffrey Papows poinformował na tegorocznej Lotusphere, że firma zamierza zintegrować przyszłe linie produktów z oprogramowaniem Outlook i technologiami innych producentów. Nie podano szczegółów umowy zawartej z Microsoftem, największym konkurentem firmy na rynku systemów komunikacyjnych i obiegu dokumen-tów. Przedstawiciele Lotusa stwierdzili jednak, że choć trudno było osiągnąć porozumienie, to jest ono oparte na "wzajemnym poszanowaniu". Dodali też, że umowa ta nie oznacza, iż Lotus zamierza oddać swoje udziały na rynku oprogramowania komunikacyjnego.

Jednym z nowych produktów anonsowanych na Lotusphere był I-Notes, nowa wersja Notes, oferująca możliwości przeglądarki i oprogramowania Microsoft Outlook. Pozwoli ona na korzystanie z usług serwera Domino w trybie offline, a także replikowanie danych na komputery PC, nie wykorzystujące klienta Notes.

Skuteczny kontakt

W Notes mają się z kolei pojawić usprawnione funkcje drukowania danych kalendarzowych, pozornie mało ważne usprawnienie, którego jednak zapowiedź na Lotusphere została przyjęta z aplauzem. Nowe wersje Notes mają być ponadto ściślej zintegrowane z technologią SameTime Lotusa, umożliwiającą kontaktowanie się w czasie rzeczywistym osobom np. pracującym nad tym samym dokumentem.

Kierownictwo Lotusa zapowiedziało także, że w połowie tego roku na rynku pojawi się pakiet do zarządzania wiedzą, znany dotychczas pod kodową nazwą Raven. Będzie on m.in. wykorzystywał technologię rozpoznawania mowy, opracowaną przez Lotusa i współpracującą z oprogramowaniem ViaVoice IBM.


TOP 200