Podwójna siła Informixa

Rozmowa z Michaelem Stonebrakerem ,byłym dyrektorem Illustra Technologies

Rozmowa z Michaelem Stonebrakerem, byłym dyrektorem Illustra Technologies

Dlaczego Informix kupił bazę Illustra?

Illustra w 1995 r. rozwijała się znakomicie. Nasza sprzedaż rosła o 15% miesięcznie, a bankierzy ustawiali się w kolejce, aby zainwestować w firmę. Mogliśmy łatwo stać się firmą giełdową. Wszyscy nasi wielcy klienci - w tym np. NASA z projektem Misji do Planety Mars - byli bardzo zadowoleni z naszej technologii. Wszyscy jednak chcieli abyśmy natychmiast rozwinęli nasz system w megaprodukt do aplikacji przemysłowych. Interesowało ich bardzo, na ile skalowalna jest nasza baza, czy pracuje 24 h na dobę cały rok, czy wspieramy system automatycznego podnoszenia się po awarii, jakie mamy narzędzia do zarządzania i opracowania aplikacji, czy można korzystać z komputerów równoległych i jaka jest wydajność bazy. A nasza odpowiedź na wszystkie te pytania brzmiała: "Nie całkiem". Oceniliśmy, że zajęłoby nam trzy lata uzyskanie tego, czego chcieli nasi klienci. Gdy pojawiła się propozycja Informixa, oceniliśmy wspólnie, że razem będziemy mogli osiągnąć te cele o dwa lata szybciej niż każda z firm osobno.

Spróbujmy porównać moduły DataBlade z kartrydżami Oracle'a i ocenić ich bezpieczeństwo...

Kartrydże i Network Computing Architecture są to ramy (framework)aplikacyjne. DataBlade są to ramy bazodanowe. Tak więc kartrydże są podobne do elementów kontrolnych baz danych (DB Controls z Visual Basicu) albo do rozszerzeń (plug-in) Netscape Navigatora lub narzędzi 4GL, dopuszczających dołączanie aplikacji w swych ramach. IBM i Informix zmieniają swoje bazy w kierunku serwerów obiektowo-relacyjnych. Inni producenci dołączają nowe warstwy oprogramowania wokół motoru relacyjnego. Wróćmy teraz do bezpieczeństwa. Jeżeli pojawi się błąd w dowolnym dodatku rozszerzającym, ulegnie uszkodzeniu cała przestrzeń adresowa, którą on zajmuje. Jest to prawda dla kartrydży Oracle'a i modułów DataBlade, rozszerzeń Netscape, DB Controls. To nic nowego. Informix ma program certyfikacji modułów DataBlade, których niezawodność będziemy testować na prośbę każdego producenta.

Ile czasu zajmuje opracowanie modułu DataBlade?

Firmom, które już mają opracowane aplikacje dające się przetworzyć w moduły DataBlade, zajmie to kilka tygodni. Dla nowej aplikacji potrwa tyle, ile czasu potrzeba na jej opracowanie.

Co ze wsparciem modułów DataBlade innych producentów?

Obecnie ponad 150 firm opracowuje moduły DataBlade. Nasze narzędzia pozwalają na współpracę dowolnego z tych modułów z naszymi rozwiązaniami dla Web.

Co ze wsparciem CORBA i ActiveX w serwerze uniwersalnym Informixa i modułach DataBlade?

CORBA jest to protokół komunikacji między aplikacjami, nie komunikacji klient/serwer. Umożliwimy wywoływanie obiektów CORBA z naszego pakietu programistycznego NewEra. Przewidujemy także możliwość wywoływania modułów DataBlade za pomocą protokołu CORBA. To samo dotyczy elementów ActiveX.

Jak Informix widzi problem aplikacji wielowarstwowych wobec bazodanowo-centrycznego modelu proponowanego przez firmę w odniesieniu do debaty "chudy" kontra "gruby" klient?

"Gruby" klient oznacza, że większość logiki aplikacji działa na stacji klienta. "Chudy" klient dla większości ludzi oznacza, że logika aplikacji mieści się w pośredniej warstwie oprogramowania (middleware). Informix proponuje model grubego serwera bazy danych. Za pół roku można będzie napisać logikę aplikacji dla bazy Informix i uruchamiać ją na grubej bazie, grubej pośredniej warstwie oprogramowania lub na grubym kliencie. Obecnie mamy możliwość uruchamiania logiki aplikacji na stacji klienta lub w warstwie pośredniej; za pół roku będziemy to mogli robić w bazie danych.


TOP 200