Poduszka wodna ochroni dysk przed wstrząsami

Sony zgłosiła do urzędu patentowego USA wniosek o ochronę opracowanej przez siebie technologii wodnej poduszki (podobnej w działaniu do poduszki powietrznej), dzięki której urządzenia elektroniczne (takie jak np. dyski twarde) będą odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Technologia znajdzie zastosowanie szczególnie w elektronicznych urządzeniach przenośnych (takich jak kamery, dyski twarde, notebooki, telefony komórkowe czy odtwarzacze), które są szczególnie narażone na wstrząsy, upadki i uszkodzenia mechaniczne.

Idea stosowania płynów do absorbowania wstrząsów nie jest nowa. Proponowane jednak do tej pory rozwiązania bazowały na umieszczaniu urządzenia elektronicznego między dwiema nie mieszającymi się ze sobą ciekłymi substancjami, względnie na używaniu gęstych substancji podobnych do żelu, charakteryzujących się dużą lepkością. Firma twierdzi, że stosowane do tej pory rozwiązania są mało przydatne i nie chronią w dostateczny sposób urządzeń elektronicznych przed dużymi wstrząsami.

Zobacz również:

  • Sony przywraca do życia kultową markę Walkman
  • Sony wkracza w kosmos

Nowa technologia przewiduje stosowanie wodnej poduszki (nazywanej przez firmę wewnętrzną skórą). Płynem może być woda lub olej silikonowy. Chronione urządzenie jest zamknięte w odpornej na otaczający go płyn obudowie. Poduszka zawiera specjalne elementy (biasing units), dzięki którym chronione urządzenie znajduje się zawsze w jej centralnym punkcie. Poduszka zwiera też specjalne przesłony (umieszczone po jej wewnętrznej stronie), dzięki którym opór stawiany przez płyn zmienia się zależnie od natężenia z jaką na skórę działa zewnętrzna siła.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200