Podsłuchać podsłuchiwaczy

Czy da się uniknąć policyjnego podsłuchu? Da się, korzystając z technik opracowanych ponad 30 lat temu.

Grupa specjalistów od bezpieczeństwa związanych ze znanym kryptologiem Mattem Blaze opublikowała obszerną pracę, opisującą szczegółowo techniki blokowania pracy policyjnych podsłuchów.

Obecnie stosowane przez amerykańską policję podsłuchy telefoniczne korzystają z niesłyszalnych dla człowieka częstotliwości by w ramach podsłuchiwanego połączenia przekazywać informacje sterujące (in-band). Na przykład zatrzymywać urządzenia rejestrujące.

Fakt ten wykorzystali badacze, by przy pomocy prostych generatorów podłączonych do linii dowolnie sterować podsłuchowymi rejestratorami rozmów. W ten sposób byli w stanie dowolnie wyłączać i włączać urządzenia typu loop extender, dialup slave a także niektóre zgodne z nowszym standardem J-STD-025A CALEA.

Szczegóły można znaleźć tutaj:http://www.crypto.com/papers/wiretapping/

Blueboxowe dziedzictwo

W latach 60-tych i 70-tych w Stanach bardzo rozpowszechnioną techniką "hakerską" było dzwonienie za darmo za pomocą tzw. "blue boxów". Urządzenia ta były różnymi wersjami generatorów częstotliwości, które w analogiczny sposób jak opisany powyżej oszukiwały centrale telefoniczne.

Starsze systemy telefoniczne wykorzystywały sygnalizację in-band np. do włączania taryfikacji połączenia. Generując dźwięk o częstotliwości 2600 Hz można było dzwonić za darmo - dźwięk ten był komendą zatrzymującą naliczanie impulsów. Zdolni phreakerzy szybko odkryli na przykład, że dźwięki o pożądanej częstotliwości generują gwizdki dołączane do chipsów Cap'n'Crunch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200