Podręczniki prosto z taśmy

Bezprzewodowe terminale, superczuła waga, integracja z aplikacją ERP - tak wygląda system nadzorujący pracę centrum dystrybucji w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

Bezprzewodowe terminale, superczuła waga, integracja z aplikacją ERP - tak wygląda system nadzorujący pracę centrum dystrybucji w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

Mieszkańcy stolicy na pewno pamiętają scenki rozgrywające się przed rozpoczęciem roku szkolnego pod największą księgarnią pedagogiczną przy ulicy Kredytowej. Przedsiębiorczy, najczęściej ubrani sportowo panowie nagabywali przechodniów do zakupu podręczników, których nie można było kupić nigdzie indziej, gdyż "bukiniści" zapobiegliwie wykupywali całe nakłady.

Na szczęście, polowania na szkolną wyprawkę skończyły się kilka lat temu.

Publikacje największego wydawcy - WSiP - można dziś kupić w kilkuset księgarniach, a także za pośrednictwem sklepu internetowego. Wydawnictwo realizuje też zamówienia składane telefonicznie i faksem.

Podstawą systemu dystrybucji jest nowoczesny magazyn w Błoniu pod Warszawą. Od czerwca br. do nadzoru nad pakowaniem i kompletowaniem przesyłek jest wykorzystywana aplikacja, współpracująca z czytnikami kodów kreskowych zaprojektowana przez spółkę DST z Rudy Śląskiej. Firma ta jest znana głównie z modułów kadrowo-płacowych współpracujących z systemem Baan. DST współpracuje z WSiP przy różnych projektach "baanowskich" już od 3 lat.

Więcej dokładności

Podręczniki prosto z taśmy

Krzysztof Chodaczyński specjalista ds. logistyki w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych

Do zarządzania procesem wysyłki służył moduł stworzony przez informatyków z WSiP przy użyciu Baan Tools. System generował zlecenia na podstawie faktur spływających ze sklepu internetowego i działu telefonicznej obsługi klienta. Na podstawie wydrukowanych dokumentów kilkudziesięciu pracowników magazynu dokonywało ręcznego kompletowania zleceń. Było to jednak rozwiązanie mało funkcjonalne - brak choćby książki w magazynie wymagał każdorazowo unieważniania faktury bądź jej korekty.

Wydawnictwo notowało również sporo zwrotów związanych z błędami w wysyłce. Ręczne kompletowanie przesyłek w magazynie, zapełnionym kilkudziesięcioma olbrzymimi regałami, na których leżą setki pozycji, nie była łatwa. Tym bardziej że niektóre podręczniki są wydawane w długich seriach i mają podobne okładki.

Z myślą o uszczelnieniu procesu powstał System Kompletacji i Pakowania Książek (SKiPAK). Aplikację napisaną za pomocą C++ Builder Borlanda zintegrowano z superczułą wagą ScanVaegt, określaną mianem "mercedesa" wśród wag.

SKiPAK z modułu realizacji zamówień systemu Baan pobiera dane dotyczące paczek, które właśnie mają być wysłane. Do integracji systemu Baan ze SKiPAK-iem wykorzystano autorskie narzędzie Dot4BaaN opracowane przez DST za pomocą Baan Tools. Dot4BaaN zarządza aktywnymi połączeniami do aplikacji ERP. Dzięki jego zastosowaniu zaoszczędzono na zakupie licencji Baan.

W SKiPAK-u informacja o poszczególnych pozycjach zamówienia jest uzupełniana danymi na temat kodu kreskowego, zakładanej wagi wydania, a także dodatkowymi informacjami dotyczącymi m.in. pozycji tworzących komplet (np. podręcznik z płytą), które na fakturze są ujmowane oddzielnie ze względu na różne stawki podatku VAT.

Z konieczności do systemu dopisano także moduł samodzielnie tworzący kody kreskowe. To rozwiązało problem książek, które trafiają do magazynu bez albo z wadliwym kodem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200