Podręczne archiwum na 30 lat

Vertex oferuje krótki czas dostępu i dużą trwałość danych na dyskach magnetooptycznych.

Vertex oferuje krótki czas dostępu i dużą trwałość danych na dyskach magnetooptycznych.

Napęd magnetooptyczny Vertex 2,6 GB firmy Pinnacle Micro jest rozwiązaniem, które może ostatecznie zaradzić problemom, wynikającym z braku miejsca na dysku twardym. Po jego zainstalowaniu użytkownik ma do dyspozycji nową stację dysków z wymiennymi kasetami, o pojemności 2,6 GB każda. Dzięki zastosowaniu ulepszonej, magnetooptycznej (MO) technologii wielokrotnego zapisu/odczytu danych parametry użytkowe napędu (np. średni czas dostępu) nie są odległe od tego, co oferuje przeciętny dysk twardy, a zapisane na wymiennych kasetach dane można przechowywać przez ponad 30 lat.

Technologia magnetooptyczna

Dane na dysku magnetooptycznym - podobnie jak na klasycznych dyskach magnetycznych - są odwzorowane w strukturze magnetycznej, jednak zasada zapisu/odczytu jest całkowicie różna. Do precyzyjnej kontroli położenia zapisanych danych używa się wiązki laserowej - jednak samo promieniowanie laserowe nie zmienia magnetycznych właściwości materiału. Aby zrealizować zapis, korzysta się z energii wiązki do lokalnego podgrzania magnetycznej warstewki na dysku do prawie 180 stopni C. Jednocześnie, do podgrzanej mikroskopijnej powierzchni przykładane jest pole magnetyczne, które zapisuje magnetyczne zera i jedynki. Po wystudzeniu podgrzanej powierzchni zapis magnetyczny staje się nieusuwalny, nawet pod wpływem zewnętrznych, przypadkowych pól magnetycznych (co jest podstawową wadą klasycznych dysków magnetycznych).

Odczyt danych jest realizowany optycznie - przez analizę zmian polaryzacji promienia laserowego odbitego od warstwy magnetycznej, w której zapisano magnetyczne zero lub jedynkę. Ponadto każdy punkt warstwy magnetycznej na dysku MO można podgrzewać i przemagnesowywać ponad milion razy.

Praca napędu

Pinnacle Micro opracowała dwa typy napędu Vertex 2,6 GB - wewnętrzny, mieszczący się w obudowie komputera PC, i zewnętrzny, wolno stojący z własnym zasilaczem 220 V. Ukazały się one na rynku w połowie IV kwartału ub.r. Do każdego z napędów można włożyć kasetę, zawierającą dwa umieszczone na stałe dyski MO 5,25" (po 1,3 GB każdy). Urządzenie jest wyposażone w procesor AMD 80C186 33 MHz, bufor o pojemności 1 MB oraz interfejs SCSI-2. Wbudowane w kasetę dyski obracają się z prędkością 3755 obr./min, co przy interfejsie SCSI-2 pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 4,3 MB/s. Średni czas dostępu do danych wynosi zaledwie 19 ms. Dlatego też Pinnacle Micro nazwała to urządzenie optycznym dyskiem twardym (Optical Hard Drive).

Vertex może współpracować z komputerami PC lub Macintosh. Przy podłączeniu napędu do komputera z kartą SCSI firmy Adaptec, dzięki jej zgodności z technologią plug & play dla Windows 95, instalacja jest łatwa, a oprogramowanie pozwala na instalację zewnętrznego urządzenia jako dodatkowego napędu. Tak jak typowe urządzenia SCSI, Vertex ma dwa 50üpinowe gniazda SCSI - wejściowe i wyjściowe.

Vertex 2,6 GB nie jest urządzeniem tanim - jednak w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi, które korzystają z nośników magnetycznych, takich jak: taśmy, dyski magnetyczne, dyski Zip, użycie dysków MO umożliwia bezpieczne i długotrwałe przechowywanie dokumentów, obrazów medycznych, plików multimedialnych itp.

Zdaniem przedstawiciela firmy Westwood, technologia MO znajduje zastosowanie w studiach DTP (zwykle napędy 1,3 GB) oraz jest coraz popularniejsza w rozwiązaniach, związanych z archiwizacją danych - napędy 2,6 GB wykorzystuje do archiwizacji np. Pomorski Bank Kredytowy. Wiąże się to z tym, że zapisane na dyskach MO dane można przechowywać w elektronicznych archiwach przez ponad 30 lat! Jest to najtrwalszy nośnik danych spośród wszystkich wymiennych pamięci masowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200