Podpisano umowę offsetową z firmą Harris

Umowa - zawarta pomiędzy skarbem państwa a amerykańską firmą Harris - zakłada pozyskanie przez Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 w Czernicy nowoczesnych technologii w zakresie produkcji i integracji systemów łączności radiowej oraz utworzenie centrum szkoleniowego i serwisowego. Wartość umowy to 10,5 mln USD.

Umowa związana jest z dostawą dla polskich Sił Zbrojnych cyfrowych radiostacji plecakowych i pokładowych HF/VHF - UHF, komponentów systemów łączności i części zamiennych. Zgodnie z jej zapisami, w Wojskowych Zakładach Łączności Nr 2 będą produkowane niektóre elementy systemów radiowych RF-5800H (krótkofalowych) i RF-5800M (szerokozakresowych). Zakłady te będą mogły także wykonywać napraw sprzętu firmy Harris.

Do polskich Sił Zbrojnych trafiło dotychczas, na zasadzie bezzwrotnej pomocy rządu amerykańskiego i zakupów bezpośrednich, kilkaset radiostacji różnych typów wyprodukowanych przez firmę Harris. W związku z realizacją kolejnych dostaw, liczba radiostacji użytkowanych przez polskie Siły Zbrojne znacząco wzrośnie.

Harris Corp. składa się z czterech firm produkujących systemy i urządzenia łączności mikrofalowej, radiofonii komercyjnej, łączności taktycznej oraz rządowej. Firma Harris RF Communications Division (RFCD) jest jednym z wiodących dostawców systemów łączności wojskowej i rządowej na świecie.

Jest to już ósma umowa offsetowa podpisana przez Ministra Gospodarki w imieniu Skarbu Państwa. Największa - zawarta z Lockheed Martin - dotyczyła dostaw do Polski samolotów F-16. Najważniejsze jej zapisy z punktu widzenia branży IT - budowa systemów Tetra, RUM i C2 - nie zostały do tej pory zrealizowane.

Więcej o tym, co firmy teleinformatyczne sprzedają wojsku pisaliśmy w tekście "Jak zarobić na wojsku" (Computerworld 10/2006 z 6 marca br.).