Podkarpacie zyskuje Centrum Sieci Szkieletowej

Zostało ono zbudowane od podstaw przez firmę Huawei. Centrum powstało na potrzeby projektu realizowanego przez dostawcę bezpłatnego Internetu - Aero2.

Centrum Sieci Szkieletowej została zbudowane w oparciu o architekturę IMS zgodną ze specyfikacją 3GPP. Architektura ta pozwoli w przyszłości rozszerzyć listę usług oferowanych mieszkańcom województwa podkarpackiego. Obecnie już 97% osób mieszkających w tym województwie ma natomiast dostęp do dwóch usług od Aero2. Są nimi SpeedNet i AeroPocket.

Pierwsza z wymienionych – SpeedNet - to radiowy dostęp do szerokopasmowego internetu (prędkość do 28Mbit/s) z wykorzystaniem technologii HSPA+. Użytkownik usługi może korzystać z dostępu do internetu w ramach posiadanego limitu transmisji danych wynoszącego 25GB.

Zobacz również:

Druga usługa – AeroPocket – umożliwia transmisję danych służących do komunikacji między abonentami, wykorzystując przy tym protokół SIP. Osoby posiadające komunikator internetowy obsługujący protokół SIP mogą skorzystać z nielimitowanej transmisji danych na potrzeby otwarcia i podtrzymania sesji. I w tym przypadku wykorzystywana jest technologia HSPA+.

Obie usługi działają w województwie podkarpackim korzystając ze 114 stacji bazowych. Aero2 poinformowało o koszcie swoich usług. Każda z nich kosztuje 200 złotych. Karta SIM jest przy tym wydawana bezpłatnie, ale jej wymiana kosztuje już 200 złotych.


TOP 200