Pod zmienioną banderą

Programiści Olicom Poland niebawem staną się pracownikami Intel Corporation. Gdańska firma będzie jednym z sześciu centrów rozwojowych Intela.

Programiści Olicom Poland niebawem staną się pracownikami Intel Corporation. Gdańska firma będzie jednym z sześciu centrów rozwojowych Intela.

Po trwających pół roku negocjacjach Olicom A/S, duńska firma produkująca sprzęt sieciowy, zdecydowała się przekazać Intelowi grupę 220 inżynierów i związane z ich pracą prawa własności intelektualnej. W grupie, która wkrótce rozpocznie pracę dla Intela, jest ponad 100 polskich inżynierów, tworzących dotychczas oprogramowanie systemowe dla urządzeń sieciowych Olicom. Finansowe szczegóły umowy nie zostały ujawnione.

Pomoc dla giganta

Intel nie inwestuje bezpośrednio w przejęcie polskiej firmy. "Stronami umowy są Intel i Olicom A/S. Trudno jednak nie zwrócić uwagi na to, że połowa programistów Olicomu to Polacy" - mówi Leszek Pankiewicz, który oficjalnie jest jeszcze prezesem Olicom Poland.

W ciągu kilku tygodni w Gdańsku powinna zostać zarejestrowana spółka Intel Technology Poland, jedna z sześciu tego typu na świecie. Nie będzie związana z przedstawicielstwem handlowym Intela w Warszawie. Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza powołany zostanie zarząd, w którego skład wejdą Leszek Pankiewicz i osoba z centrali w Kopenhadze, podlegający bezpośrednio Intel Corporation.

Nie ujawniono, czym konkretnie będą się zajmować polscy programiści i kiedy oficjalnie zostaną zatrudnieni w Intelu. Specjaliści Olicom Poland od pewnego czasu koncentrowali się na rozwiązaniach dla sieci Ethernet i ATM. "Sądzę, że Intel zamierza wykorzystać nasz oddział do rozwijania oprogramowania dla produktów tej samej klasy - przełączników, urządzeń dostępowych i systemów zarządzania" - mówi Leszek Pankiewicz. Jego zdaniem, amerykański koncern zapewne zechce skorzystać z doświadczenia programistów Olicomu w opracowywaniu aplikacji do zarządzania opartych na technologii Java.

Przedstawiciele Olicom Poland odbierają przejęcie przez jedną z największych firm przemysłu informatycznego jako nobilitację, wyróżnienie ich pracy. Intel, o którym od kilku lat mówi się, że może być poważnym konkurentem dla największych producentów działających na rynku sieciowym, dotąd w pełni nie wykorzystał swojej szansy. Pracownicy gdańskiej firmy oceniają, że ich nowy pracodawca nie stoi na straconej pozycji w rywalizacji z Lucent Technologies, Cisco czy 3Com. Ich zdaniem, kompletowana przez Intela oferta do transmisji głosu i danych w sieciach komputerowych będzie konkurencyjna wobec rozwiązań innych firm.

Od zawsze na eksport

Zespół Olicomu jeszcze trzy lata temu działał w strukturach firmy CrossCom, założonej w USA przez emigranta Tadeusza Witkowicza. Od roku 1989 w Gdańsku powstawało oprogramowanie systemowe i aplikacje zarządzające do routerów CrossCom. W 1997 r. amerykańską firmę kupił Olicom. "Gdyby nie przejęcie przez Duńczyków, do transakcji z Intelem zapewne nigdy by nie doszło. Od tego czasu bardzo się rozwinęliśmy, zmieniła się organizacja i warunki naszej pracy" - twierdzi Leszek Pankiewicz.

Olicom uważany jest za jednego z najlepszych pracodawców w Trójmieście. "Początkowo zatrudnialiśmy indywidualności. Pierwszymi pracownikami byli najlepsi inżynierowie wywodzący się ze znanej firmy Computer Studio Kajkowski. Teraz zatrudniamy młodych ludzi, których potrafimy szybko wyszkolić" - mówi szef Olicomu. Firma od trzech lat prowadzi program stypendialny dla studentów IV i V roku Politechniki Gdańskiej. Co roku spośród 60 chętnych 15 studentów dostaje stypendium i zatrudnienie w Olicomie. Praca dla Intela pewnie będzie jeszcze większą atrakcją dla absolwentów politechniki. Niestety, firma na razie nie przewiduje zwiększenia zatrudnienia.


TOP 200