Pod rozkazami Katmai

W przyszłym roku w procesorach Intela pojawi się zestaw instrukcji zastępujący technologię MMX.

W przyszłym roku w procesorach Intela pojawi się zestaw instrukcji zastępujący technologię MMX.

Podczas dorocznej konferencji Intel Development Forum, największy na świecie producent procesorów przedstawił najnowsze plany rozwoju. "Rok 1999 będzie prawdopodobnie rokiem największej ilości zapowiedzi nowych produktów, jakie miały miejsce w ostatnich latach" - powiedział Craig Barrett, prezes Intela. Na pytania dotyczące wpływu na linie produktów firmy opracowanej przez Digital architektury procesorów StrongARM, które są obecnie wytwarzane przez Intela, Barrett stwierdził, że "będzie ona raczej uzupełnieniem architektury x86 niż konkurencją dla niej". StrongARM są układami wykorzystywanymi w małych, naręcznych, przenośnych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku, takich jak palmtopy lub telefony komórkowe. W tego typu zastosowaniach układy intelowskie nie mogły być dotąd wykorzystywane ze względu na zbyt duże wymiary, pobór mocy i cenę.

Głównymi tematami Intel Development Forum były też problem ciągłego uatrakcyjniania i ułatwiania użytkowania komputerów PC, jako sposób na przyciągnięcie większej liczby użytkowników, a także handel elektroniczny. Według Intela, właśnie ten ostatni jest jedną z kluczowych aplikacji wpływających na sprzedaż komputerów. Toteż firma zamierza intensywnie rozwijać i udostępniać dodatkowe funkcje ułatwiające takie zastosowania.

Nowe instrukcje

Wszystkie mające być produkowane w przyszłości procesory, jakie prezentowano na Forum były już wcześniej nieoficjalnie zapowiadane przez analityków rynku. Jednakże dopiero wypowiedzi przedstawicieli koncernu po raz pierwszy publicznie potwierdziły mające się pojawić kluczowe produkty dla serwerów i komputerów PC. Wiele z nich będzie wyposażonych w Katmai New Instructions, zestaw 70 nowych rozkazów mających zastąpić stosowaną obecnie technologię MMX.

Nowe instrukcje mają zapewnić użytkownikom zauważalną poprawę wydajności aplikacji wymagających zaawansowanej obsługi funkcji audio, wideo, animacji i grafiki 3-D. "Możliwe będzie uzyskanie wspaniałych efektów graficznych, które dotychczas były niewyobrażalne" - opisał nowe cechy Albert Yu, wiceprezes działu mikroprocesorów Intela.

480, 500, 800 MHz

Pierwszy procesor wykorzystujący nową architekturę Katmai ma się pojawić na rynku w przyszłym roku. Układ ma pracować z częstotliwością 450 i 500 MHz. Dla wysokiej klasy komputerów będzie przeznaczona wersja Coppermine wytwarzana w technologii 0,18 mm, którą Intel zamierza wprowadzić już w połowie przyszłego roku. Natomiast na początku 1999 r. Intel zaprezentuje układ dla stacji roboczych i serwerów - Tanner 500 MHz. Procesor będzie obsługiwać instrukcje Katmai i zawierać 2 MB pamięci podręcznej L2. Pod koniec przyszłego roku pojawi się wytwarzana w technologii 0,18 mm odmiana procesora Cascades, pracująca z jeszcze większą częstotliwością. Nie wiadomo natomiast czy nowe instrukcje będą wykorzystywane przez układy rodziny Celeron.

Intel nie chce wypowiadać się na temat szybkości procesorów Katmai, które będą produkowane pod koniec 1999 r. Maksymalna szybkość, jaką udało się osiągnąć inżynierom podczas prezentacji, to 804 MHz. Rozbudowa Katmai poprawi także łatwość obsługi komputera poprzez wprowadzenie takich funkcji, jak rozpoznawanie głosu.

Kiedy Intel ujawni MMX 3D?

Oczekiwana jest decyzja Intela dotycząca udostępnienia konkurentom licencji na nowy zestaw instrukcji MMX. AMD i National Semiconductor (Cyrix) już opracowały i wprowadziły własne zestawy instrukcji MMX z zaawansowanymi funkcjami 3D, ale rynkowa pozycja Intela może wymusić przystosowanie do standardu tej firmy. Dotąd Intel nie ujawnił specyfikacji nowego zestawu MMX 3D, twierdząc, że nie jest on jeszcze dostatecznie opracowany. Jak jednak przewiduje Peter Glaskowsky z MicroDesign Resouces, Intel nie ma dużego wyboru i wkrótce będzie musiał udostępnić swoją technologię MMX 3D konkurentom, ponieważ utrzymywanie jej w tajemnicy może wywołać uzasadnione oskarżenia o stosowanie praktyk monopolistycznych.


TOP 200