Pod nową banderą

Ostatni dział SCO, nie przejęty przez Calderę, przyjmie nazwę Tarantella. W Polsce rozpoczną działalność przedstawicielstwa zarówno Caldery, jak i Tarantelli.

Ostatni dział SCO, nie przejęty przez Calderę, przyjmie nazwę Tarantella. W Polsce rozpoczną działalność przedstawicielstwa zarówno Caldery, jak i Tarantelli.

W listopadzie br. należy się spodziewać zatwierdzenia przez amerykańską administrację przejęcia dwóch działów SCO przez firmę Caldera (pisaliśmy o tym w CW 29/2000). Znana jest już również przyszłość ostatniego z działów, który pozostał w gestii SCO i rozwijającego oprogramowanie Tarantella. Firma dotychczas działąjąca pod nazwą Santa Cruz Operation (SCO) zmieni ją na Tarantella i zajmie się wyłącznie rozwojem tego oprogramowania w wersji na różne platformy systemowe.

Nowo powstała firma będzie miała prawo do dystrybucji oprogramowania Tarantella na wszystkie platformy, dla których dostępny jest ten pakiet, poza platformą Intela. Wyłączne prawo do rozpowszechniania tej wersji oprogramowania ma bowiem Caldera.

Ambitne plany

Najwięksi dystrybutorzy systemu operacyjnego Linux (Caldera, Red Hat oraz VA Linux) dotychczas nie wykazują zysku z prowadzonej działalności.

Istotnym źródłem przychodów dla dystrybutorów Linuxa jest nie system operacyjny (który oferowany jest niemalże bezpłatnie), ale wykorzystujące go dedykowane serwery sieciowe (urządzenia typu Network Appliance). Kolejną sferą działalności, która będzie mogła przynosić przychody, jest oferowanie profesjonalnego wsparcia technicznego dla korporacyjnych użytkowników Linuxa.

Właśnie w tym swojej szansy upatruje firma Caldera, która przejęła dział wsparcia technicznego i usług konsultingowych SCO. Według informacji Grega Bogochwalskiego, pełniącego funkcję dyrektora SCO w regionie Wschodniej i Środkowej Europy, Caldera zamierza być pierwszym dystrybutorem Linuxa, który osiągnie zysk z prowadzonej przez siebie działalności. Według zapowiedzi, ma to nastąpić już w przyszłym roku.

Dzięki przejęciu działów SCO Caldera stanie się pierwszym dystrybutorem Linuxa, mającym ogólnoświatową sieć biur, a także oficjalne polskie przedstawicielstwo.

Pozycjonowanie

Caldera, która przejęła również dział systemów operacyjnych UnixWare i OpenServer firmy SCO, zamierza nadal rozwijać i sprzedawać te systemy. Linuxa firma będzie oferować przede wszystkim mało wymagającym użytkownikom oraz jako platformę do zastosowań internetowych, UnixWare natomiast będzie proponowany klientom, którzy wymagają wyso- kiej skalowalności. Kierownictwo Caldery przyznaje, że Linux nie jest i w najbliższej przyszłości nie będzie systemem skalowalnym.

Po zatwierdzeniu przejęcia działów SCO Caldera zamierza udostępnić źródła tych modułów systemu UnixWare, które nie są chronione patentami firm trzecich. Z Compaqiem, z którym SCO zawarła porozumienie technologiczne, Caldera negocjuje warunki publicznego udostępnienia źródeł oprogramowania klastrowego.

Jeszcze w październiku br. SCO zamierza udostępnić wersję beta 64-bitowego systemu operacyjnego AIX 5L (znanego dotychczas jako Monterey) przeznaczonego dla procesora Merced. W pierwszej połowie przyszłego roku, już pod szyldem Caldery, mają trafić na rynek nowe wersje systemu operacyjnego UnixWare i oprogramowania klastrowego NonStop Cluster.

Na początku 2001 r. na rynku pojawi się również produkt Linux Personality, umożliwiający uruchamianie pod kontrolą systemów UnixWare i OpenServer aplikacji linuxowych bez modyfikacji.


TOP 200