Pod klonowym liściem

Kanadyjski GEAC Computer przejmie brytyjskiego producenta systemów MRP II/ERP - JBA Holding. Wartość transakcji oszacowano na 139 mln USD.

Kanadyjski GEAC Computer przejmie brytyjskiego producenta systemów MRP II/ERP - JBA Holding. Wartość transakcji oszacowano na 139 mln USD.

W tym roku już po raz drugi działającego w Polsce producenta systemów MRP II/ERP przejęła mało znana - przynajmniej w Polsce - firma. W ubiegłym tygodniu zarząd brytyjskiego JBA Holding zgodził się na przejęcie tej firmy przez kanadyjski GEAC Computer. Wartość transakcji jest szacowana na 139 mln USD. W ramach umowy JBA Holding ma wycofać swojej akcje z giełdy londyńskiej. Transakcja ma być zakończona w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Kierunek - wschód

Kanadyjski GEAC dotychczas nie był obecny w Europie Środkowej i Wschodniej. "Nowy właściciel wykazuje duże zainteresowanie naszym rynkiem. Rozmawiam z szefami działów GEAC Computer, którzy prowadzą już negocjacje z potencjalnymi, polskimi klientami lub zamierzają wejść do Polski" - mówi Jarosław Kozicki, dyrektor generalny JBA Polska sp. z o.o. "Konkretne plany co do polskiego rynku zostaną przedstawione nie wcześniej niż w połowie 2000 r., kiedy GEAC rozpocznie nowy rok finansowy" - dodaje.

"Z pewnością jednak GEAC nie zdecyduje o wyjściu z polskiego rynku" - zapewnia dyrektor generalny JBA Polska. Przedstawiciele polskiego oddziału JBA przygotowują plany na następne 3 lata, które uwzględniają wzrost obrotów o co najmniej 50% rocznie. Polski oddział brytyjskiego producenta systemów MRP II/ERP zamierza także zwiększyć udział w obrotach przychodów ze sprzedaży usług wspomagających proces wdrożeń.

"Rozmawialiśmy już z większością naszych klientów na temat przejęcia JBA Holding przez GEAC, do wszystkich wyślemy materiały o skutkach tej transakcji" - zapewnia dyrektor Jarosław Kozicki.

Pozostaniemy przy swoim

Dyrektor generalny JBA Polska nie potrafił na razie odpowiedzieć, czy i kiedy w Polsce będzie sprzedawany system Streamline GEAC Computer. Po przekształceniu JBA w niezależny dział GEAC, właśnie brytyjski koncern będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój systemu Streamline, jego sprzedaż i wdrożenia. Oprogramowanie to - pracujące w środowisku Windows NT - jest systemem wspomagającym zarządzanie przeznaczonym dla małych i średnich firm.

Brytyjska firma nadal będzie rozwijać własny system - JBA System 21 pracujący na platformie IBM OS/400. Producent niedawno przedstawił nowe aplikacje do prowadzenia handlu elektronicznego - JBA e-commerce i narzędzia do analiz biznesowych - JBA Business Intelligence oraz @ktywne Procesy Biznesowe. Wszystkie produkty są już dostępne w Polsce.

Czwarte miejsce

Ken Briddon, dotychczasowy dyrektor wykonawczy JBA Holding, zostanie szefem nowego działu GEAC Computer. Jego bezpośrednim zwierzchnikiem ma być Doug Bergeron, prezes kanadyjskiej firmy. JBA pozostanie przy dotychczasowej nazwie.

Roczne przychody obu firm mają wynieść 885 mln USD. Zdaniem przedstawicieli GEAC, plasuje to nową firmę na czwartym miejscu wśród producentów systemów klasy po SAP, Oracle i PeopleSoft. W Polsce z JBA System 21 korzysta ok. 30 firm. W ubiegłym roku obroty JBA Polska wyniosły 10,5 mln zł, w tym mają wzrosnąć dwukrotnie do ok. 21 mln zł.


TOP 200