Pod Wrocławiem powstała fabryka płyt głównych

W Wołowie k. Wrocławia uruchomiono nowoczesne zakłady montażu układów elektronicznych. Fabryka należy do firmy ALCO Electronics, została wyposażona w całkowicie zautomatyzowane linie produkcyjne, zaprojektowane przy współpracy z firmą Siemens.

Na razie płyty, później może pamięci

ALCO Electronics podjęła masową produkcję płyt głównych na zlecenie Sono Poland wg projektów i przy wykorzystaniu elementów dostarczanych przez tajwańską firmę Sono. Obecnie zakłady mają moce produkcyjne umożliwiające wytwarzanie 7-10 tys. płyt głównych miesięcznie. Jak twierdzi Piotr Spaliński, dyrektor ds. marketingu ALCO Electronics, w najbliższym roku planowana jest sprzedaż co najmniej 40 tys. płyt. Być może w podwrocławskich zakładach zostanie uruchomiona również produkcja kart graficznych i modułów pamięci RAM, jednak umowy z potencjalnymi dostawcami technologii nie zostały jeszcze zawarte.

Podczas tegorocznych targów Infosystem ALCO po raz pierwszy oficjalnie zaprezentuje płyty Sono VK 2208, wyposażone w układ VIA KT133, przeznaczone do instalacji procesorów AMD. Później firma zamierza rozszerzyć zakres oferowanych modeli i rozpocząć produkcję płyt również dla procesorów Intela. Są one poddawane testom i prawdopodobnie w sprzedaży pojawią się na początku maja br. Ceny płyt mają być nieco niższe niż produktów sprowadzanych z Tajwanu.

Starania o partnerów

Przy tak dużych mocach produkcyjnych ALCO Electronics musi zbudować sieć dystrybucji i szukać odbiorców wśród firm montujących komputery PC w Polsce. Firma nie zamierza tworzyć własnej sieci sprzedaży i planuje zawarcie umów z kilkoma dystrybutorami. "Trwają w tej sprawie negocjacje" - mówi Piotr Spaliński. Jeśli, zgodnie z zapowiedziami, ceny produktów będą niższe niż modeli sprowadzanych z Tajwanu, a ich jakość nie wzbudzi zastrzeżeń, ALCO Electronics może stać się poważnym konkurentem dla innych tajwańskich producentów.

Wprowadzenie płyt z Wołowa do oferty dystrybucyjnej planuje JTT Computer. Firma zamierza również instalować płyty Sono w niektórych modelach komputerów ADAX. Z kolei Optimus nie ma obecnie w planie współpracy z ALCO Electronics i nie zamierza wprowadzać produkowanych w Wołowie płyt głównych do dystrybucji ani instalować ich w swoich komputerach.

Z Kanady do Wołowa

ALCO Electronics jest spółką z ogra- niczoną odpowiedzialnością. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, firmę założyli obywatele kanadyjscy polskiego pochodzenia. Szczegóły na ten te-mat mają zostać ujawnione podczas targów Infosystem. Na razie kierownictwo firmy reprezentuje wyłącznie dyrektor ds. marketingu.


TOP 200