Pocztowa e-rewolucja

Listy hybrydowe są elektronicznie przesyłane z komputera nadawcy do dostawcy usług pocztowych, który może posortować, przesłać i wydrukować listy w drukarni znajdującej się w rejonie położonym najbliżej miejsca dostarczenia. "Tego rodzaju usługa mogłaby być wykorzystywana np. przez firmy wystawiające duże ilości faktur. Dzięki poczcie hybrydowej wystawiona faktura może dotrzeć do klienta zaledwie w ciągu 6 godzin od jej wystawienia" - zauważa Marcin Welc.

Pełna automatyzacja kontaktów

Co stoi za nowoczesnymi usługami pocztowymi InPost? Przede wszystkim w pełni zautomatyzowana sortownia. "Maszyny, które posiadamy znacznie ograniczają liczbę osób, które są zaangażowane w pracę przy przesyłkach, eliminując pracę ręczną. Maszyny automatycznie rejestrują przesyłki, nadają im status, kody, nadruki. Te informacje spływają do naszej centralnej bazy i są procesowane w czasie rzeczywistym" - tłumaczy Marcin Welc. Jest to również połączone z głównym systemem IT InPost do rejestrowania i śledzenia przesyłek oraz informowania odbiorców o ich lokalizacji i kodzie dostępu do skrytki. System ten został także zintegrowany z aplikacjami sklepów internetowych, co jest projektem unikatowym w branży pocztowej. Współpracującym z InPost sklepom internetowym firma oferuje trzy sposoby integracji. "Dla najmniejszych firm i klientów indywidualnych mamy Managera paczek. Jest to aplikacja flash udostępniania przez stronę internetową InPost, pozwalająca na generowanie etykiet i traktowanie przesyłki jak e-mail" - wyjaśnia Marcin Welc. Ta droga jest często wykorzystywana do przetestowania usług InPost.

Najczęściej wybieraną opcją jest jednak interfejs API, przygotowany dla większych sklepów internetowych. Podstawowa funkcjonalność API polega na przekazywaniu zwrotnych informacji na temat usługi oraz umożliwia wysyłanie paczek i generowanie etykiet na nie. "Dzięki interfejsowi API, sklep może wpleść proces wysyłania paczek przez paczkomaty w proces sprzedażowy, nie tracąc na szacie graficznej i spójności platformy e-sklepu"- tłumaczy Marcin Welc. Natomiast dużym e-sklepom, które mają swoje systemy do wysyłania paczek, oferowana jest bezpośrednia integracja, w ramach której InPost oferuje sklepowi internetowemu część własnych rozwiązań, które ten może zaimplementować u siebie.

InPost posiada też aplikację raportującą, dostępną przez przeglądarkę lub Web Serwices, umożliwiającą klientom przeglądanie i śledzenie przesyłek. "Takimi aplikacjami jest zbudowany system. Jest on pomyślany w sposób modułowy, co ma umożliwić lepszą integrację z nowymi aplikacjami i z systemami klientów" - mówi Marcin Welc.


TOP 200