Poczta w telefonie

Microsoft wprowadzi na rynek serwer komunikacyjny, umożliwiający dostęp do zasobów sieci za pośrednictwem telefonów komórkowych obsługujących technologię WAP.

Microsoft wprowadzi na rynek serwer komunikacyjny, umożliwiający dostęp do zasobów sieci za pośrednictwem telefonów komórkowych obsługujących technologię WAP.

Na początku przyszłego roku Microsoft udostępni oprogramowanie Microsoft Mobile Information 2001 Server (MIS), pełniące funkcję interfejsu między telefonami komórkowymi obsługującymi WAP a źródłami informacji przecho- wywanych w sieciach korporacyjnych. W pierwszej wersji oprogramowanie będzie wyposażone w aplikację Outlook Mobile Access, umożliwiającą dostęp za pośrednictwem telefonów do poczty elektronicznej, terminarza i listy za- dań przechowywanych na serwerze Exchange 5.5 lub 2000.

Konwersja

Podstawowym zadaniem serwera MIS będzie konwersja stron HTML na język WML. W przypadku aplikacji Outlook Mobile Access serwer będzie przekształcać zapytania HTTP wysyłane z telefonu na zapytania HTTP-DAV (HTTP Distributed Authoring and Versioning) i przesyłać je do serwera komunikacyjnego Exchange. Odpowiedź na to zapytanie będzie przekształcana na język WML i odsyłana do telefonu.

W analogiczny sposób użytkownicy będą mogli również korzystać za pośrednictwem serwera MIS z aplikacji internetowych udostępnianych w przeglą- darkach. W tym przypadku konwersja będzie się odbywać między językiem HTML a WML.

Dodatkowe aplikacje konwertujące będzie dostarczać zarówno Microsoft, jak i jego partnerzy (m.in. Wireless Knowledge i Ericsson Microsoft Mobile Venture), oferujący specjalizowane rozwiązania bezprzewodowego dostępu do informacji przechowywanych w ramach sieci korporacyjnych.

Gwoli pamięci

Rola serwera MIS nie będzie się ograniczała wyłącznie do obsługi konwersji na język WML. Serwer ten obsługuje również powiadamianie za pośrednictwem komunikatów SMS i poczty elektronicznej SMTP (istotne w przypadku telefonów GPRS).

Funkcję tę będzie wykorzystywać oprogramowanie Outlook Mobile Manager, współpracujące z MIS i dostarczane razem z serwerem. Pakiet ten, przeznaczony do pracy na komputerze stacjonarnym, w połączeniu z aplikacją Micro- soft Outlook umożliwi powiadamianie użytkownika telefonu komórkowego za pośrednictwem komunikatów SMS o wszystkich istotnych wydarzeniach: nowej korespondencji od określonych osób, zbliżających się spotkaniach, zadaniach, które należy zrealizować itp. Aplikacja ta będzie wyposażona w funkcję umożliwiającą zautomatyzowane klasyfikowanie kontaktów, np. na podstawie tego jak szybko w standardowej pracy z komputerem użytkownik odpowiada na korespondencję nadsyłaną przez konkretne osoby. Na podstawie zebranych w ten sposób danych oraz dodatkowych preferen-cji użytkownika aplikacja będzie decydować, o których listach elektronicznych poinformować użytkownika poprzez komunikat SMS (gdy nie ma go przy komputerze). Użytkownik będzie mógł również określić pory, w jakich życzy sobie otrzymywać informacje, a także sprecyzować ich maksymalną częstotliwość.

Pakiet będzie zawierać również algorytm umożliwiający skracanie przesyłanych wiadomości (np. poprzez zastępowanie pełnych słów skrótami).

Jedyną istotną wadą rozwiązania Outlook Mobile Manager będzie konieczność pozostawiania komputera włączonego do sieci na czas nieobecności w biurze.

Bezpieczeństwo

Kluczowym aspektem związanym z bezprzewodową transmisją danych jest zapewnienie bezpieczeństwa przesyłanych danych. Serwer MIS obsługuje kilka poziomów zabezpieczeń. Pierwsze jest realizowane na poziomie połączenia i integruje technologie szyfrowania WTLS (między telefonem komórkowym a serwerem WAP operatora), SSL (między serwerem operatora a serwerem MIS) oraz IPSec (serwerem MIS a serwerami korporacyjnymi, np. Exchange).

Drugie zabezpieczenie wynika z konieczności autoryzacji użytkownika przed uzyskaniem przez niego dostępu do zasobów sieci lokalnej. Serwer MIS może wykorzystywać w tym przypadku istniejące już w domenie Windows 2000 konta użytkowników lub korzystać z niezależnej bazy danych o użytkownikach mobilnych. Drugi z tych sposobów jest rozwiązaniem zalecanym przez Microsoft. Umożliwia on bowiem identyfikację użytkowników mobilnych i przydzielenie im dostępu wyłącznie do tych zasobów, z których mogą korzystać z poziomu telefonów komórkowych.

Dwie wersje

Mobile Information 2001 Server będzie dostępny w dwóch wersjach: Enterprise Edition (EE) i Carrier Edition (CE). Pierwsza będzie przeznaczona do zasto-sowania w firmach, które zamierzają umożliwić obsługę urządzeń przenośnych w intranecie. Będzie również umożliwiała kaskadowe połączenie za pośrednictwem szyfrowanego łącza VPN z drugą wersją serwera MIS, przeznaczoną dla operatorów telekomunikacyjnych (Carrier Edition), charakteryzującą się przede wszystkim większą przepustowością.

Microsoft nie ujawnił jeszcze ceny rozwiązania Mobile Information 2001 Server. Znana ona będzie dopiero w chwili premiery oprogramowania na początku przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200