Poczta firmowa - własny serwer czy usługa zewnętrzna

Usługi firm hostingowych

Pocztę firmową można również uruchomić korzystając z oferty firm hostingowych. Obecnie na rynku jest wiele firm hostujących usługi poczty oraz www. Można skorzystać z oferty znanych usługodawców, którzy przez lata doświadczeń wyrobili sobie markę, gwarantując niezawodność własnej infrastruktury. Można rozważyć też mniej znane firmy, choćby z uwagi na niższe koszty, przy zadowalającej niezawodności.

Jednym z tych pierwszych jest home.pl. W swojej ofercie posiada pakiety hostingowe (e-mail, www z obsługą php i mysql), wygodne dla firm szukających kompleksowych rozwiązań w jednym miejscu. Dostępne są także indywidualne pakiety obsługi poczty, które występują w trzech wariantach. Najmniejszy i najtańszy skierowany jest przede wszystkim do indywidualnego użytkownika, gdyż za 50 PLN miesięcznie pozwala utworzyć tylko jedno konto pocztowe z jednym aliasem, wiec przedsiębiorcy raczej nie biorą takiej opcji pod uwagę, chyba że są to osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą.

Zobacz również:

  • Apple zrezygnowało z macOS Server
  • Apple zaprezentuje Maca Pro z układem Apple Silicon w 2023 roku
  • Amazon instaluje kamery AI do monitorowania swoich kierowców
Poczta firmowa - własny serwer czy usługa zewnętrzna

Najdroższy pakiet w Google Apps jest wzbogacony o opcjonalną usługę Vault - obejmującą archiwizację, e-discovery i zarządzanie informacjami.

Podstawą poczty firmowej może być w home.pl pakiet Business E-mail w cenie 12,50 PLN miesięcznie, gdzie mamy nieograniczoną możliwość tworzenia kont oraz aliasów. Jednak pojemność całego konta to 5 GB (mniej niż w z usługach poczty dostarczanych w modelu chmury przez Microsoft i Google). Standardowo dostajemy podstawową funkcjonalność związaną z obsługą poczty, do tego możliwość korzystania z mobilnej wersji poczty dostępnej przez przeglądarkę urządzenia przenośnego. Do każdego z kont można uaktywnić przekierowanie poczty oraz autoresponder. We wszystkich opcjach zawarte jest skanowanie antywirusowe oraz wielopoziomowe filtrowanie poczty pod kątem spamu. Pakiet Business E-mail można podnieść do wersji PRO, co daje nam zwiększoną przestrzeń dyskową do 10 GB oraz roczny pakiet ruchu rzędu 6000 GB (Business E-mail to 3000 GB transferu rocznego). Dostęp jest realizowany za pomocą dowolnego klienta pocztowego obsługującego protokoły POP3 i IMAP oraz oczywiście przez panel webowy udostępniony przez Home.pl. Samo zarządzanie pocztą i ustawieniami jest banalnie proste, a w przypadku wątpliwości bez problemu można skorzystać z dostępnej na stronach pomocy lub skontaktować się z konsultantem.

\Pocztę firmową może również uruchomić, korzystając z serwisu nazwa.pl firmy NetArt. Tutaj także jest do wyboru kilka wariantów funkcjonalnych i konfiguracyjnych. Jednoosobowe firmy skorzystają z darmowego pakietu SoloPOCZTA z powierzchnią dyskową 3 GB, możliwością stworzenia jednego adresu e-mail oraz 3 aliasów pocztowych. Dla firm o niewiele większych potrzebach (maks. 5 pracowników) przeznaczony jest wariant Midi Poczta, gdzie do 5 skrzynek możemy utworzyć nieograniczoną liczbę aliasów, a wszystko to na 10 GB powierzchni dyskowej. Maksymalny rozmiar załącznika to 100 MB, a liczba odbiorców pojedynczej wiadomości jest ograniczona do 300 adresów. Opcja ostatnia, która jako jedyna nadaje się do obsługi firm o większej liczbie pracowników, to MaxiPOCZTA, gdzie zwiększono miejsce na konto e-mail do 20 GB oraz umożliwiono tworzenie nieograniczonej liczby skrzynek pocztowych. Większość dostępnych dla poczty funkcji jest wspólna dla każdego z wariantów. Godny uwagi jest backup wykonywany raz na 24 godziny, co z pewnością podnosi atrakcyjność oferty. Reszta opcji (m.in. autoresponder, obsługa kalendarza, przekierowania) to już standardowe ustawienia dostępne u większości dostawców usługi poczty.

Na rynku dostępnych jest więcej firm hostingowych udostępniających obsługę poczty elektronicznej. Mniej znani dostawcy usług hostingowych mają często tańsze oferty od swoich większych i bardziej znanych konkurentów, ale zwykle idzie to w parze z mniej funkcjonalną i elastyczną ofertą. Niejednokrotnie do wyboru mamy jedynie pełne pakiety hostingowe (serwer www, ftp, poczta). Jednak i te oferty są warte rozważenia, gdyż mniej znany dostawca nie oznacza usługi, która nie spełni naszych oczekiwań.


TOP 200