Poczta bardziej internetowa

Novell udostępnił nową wersję serwera poczty elektronicznej GroupWise.

Novell udostępnił nową wersję serwera poczty elektronicznej GroupWise.

Novell - po stosunkowo długim wstrzymywaniu - udostępnił kolejną wersję pakietu GroupWise oznaczoną numerem 5.5 i znaną wcześniej jako Surge. Pakiet ten ma przekonać sceptycznych obserwatorów rynkowych, że nazwa GroupWise zasługuje, by być wymawiana jednym tchem przez liderów rynku poczty elektronicznej i pracy grupowej, takich jak Lotus Notes i Microsoft Exchange.

GroupWise 5.5 posługuje się już standardowo internetowym systemem adresowania listów, zamiast stosowanego poprzednio zamkniętego systemu adresowania, opracowanego przez Novella. Znacznie rozbudowano także możliwości komunikacji internetowej, użytkownicy mogą przesyłać za pomocą tej sieci globalnej nie tylko pocztę elektroniczną, ale także informacje o terminach spotkań, a także "elektroniczne wizytówki".

Najwięcej usprawnień wprowadzono w części pakietu odpowiedzialnej za realizację procesów pracy grupowej i obiegu informacji. GroupWise wyposażono w "inteligentny routing", czyli zdolność rozpoznawania, czy użytkownik uczestniczący w procesie obiegu informacji jest pracownikiem firmy, czy użytkownikiem zewnętrznym. W pierwszym przypadku przesyłana jest do niego wyłącznie informacja zawierająca łącze do niezbędnego pracownikowi dokumentu, w drugim - cały dokument.

Osoby tworzące formularze stosowane w procesach grupowych mogą tworzyć powiązane ze sobą pola, np. po wpisaniu numeru identyfikacyjnego klienta informacja ta jest automatycznie powielana we wszystkich polach, które powinny zawierać ten numer.

Inną funkcją, szczególnie przydatną użytkownikom komputerów przenośnych, jest document echoing - możliwość zreplikowania niezbędnych dokumentów na notebooka, modyfikowanie ich bez podłączenia do sieci, a następnie, po uzyskaniu takiego połączenia, zsynchronizowanie tych dokumentów z oryginałami przechowywanymi na serwerze.

Projekt Jefferson

GroupWise 5.5 wyposażono także w technologię, poprzednio określaną jako projekt Jefferson. Dokumenty przechowywane w ramach GroupWise mogą być hierarchicznie grupowane, ale od dawna już znany jest problem ich udostępniania osobom nie wyposażonym w oprogramowanie klienckie GroupWise i nie mającym innego dostępu do firmy, jak przez Internet.

GroupWise 5.5 wyposażono więc w mechanizm publikowania tworzonych dokumentów w ramach Internetu i udostępniania ich jako pliki w formacie HTML do wykorzystania w przeglądarkach WWW. Publikowanie ich jest w pełni automatyczne, co oznacza, że użytkownik opracowuje lub modyfikuje istniejący dokument za pomocą dowolnej aplikacji biurowej, a następnie umieszcza go w odpowiednim folderze na serwerze GroupWise. Serwer automatycznie dokonuje zamiany tego dokumentu na format HTML, udostępniając go zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, określonymi przez administratora. Jednocześnie nie usuwa dokumentu w oryginalnym formacie, zachowując go jako podstawę do ewentualnych następnych modyfikacji.

Komunikacja wieloplatformowa

GroupWise 5.5 dostępny jest w cenie od ok. 700 USD za licencję dla pięciu użytkowników do ponad 32 500 USD za licencję dla 250 użytkowników. Oprogramowanie klienckie oferowane jest do wszystkich wersji systemu Windows (zarówno 16-, jak i 32-bitowych), a także Macintosha. Serwer może pracować na NetWare 3.x, 4.x, 5.x i Windows NT Server 4.0.

Novell zapowiada też udostępnienie w późniejszym terminie unixowych wersji oprogramowania klienta i serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200