Poczta Polska rozbuduje infrastrukturę sieciową

Postdata, spółka należąca do Poczty Polskiej i Prokomu, zmodernizuje i rozbuduje infrastrukturę informatyczną największego w Polsce dostawcy usług pocztowych. Koszty modernizacji wyniosą 176 mln zł.

Kontrakt na rozbudowę systemu informatycznego Poczty Polskiej wygrała bydgoska spółka Postdata. Firma została utworzona w październiku 1995 r. przez Pocztę Polską (51% udziałów) i Prokom Software SA (49% udziałów) głównie w celu obsługi informatycznej w jednostkach Poczty Polskiej. Umowa na rozbudowę sieci rozległej, która połączy ze sobą 2 700 oddziałów Poczty Polskiej opiewa na kwotę 176 mln zł. Wdrożenie systemu zostanie pokryte ze środków własnych Poczty Polskiej. Zbudowanie takiej sieci pozwoli usprawnić obsługę klientów w prawie 40% wszystkich urzędów pocztowych, jakie działają w kraju. Nowa sieć ma pozwolić również na wprowadzenie wielu nowych usług pocztowych.

Postdata do końca 2002 r. w prawie trzech tysiącach urzędów pocztowych w kraju zabezpieczy dostęp do sieci rozległej z Internetu, umożliwi elektroniczną wymianę danych i dokumentów pomiędzy wykorzystywanymi obecnie aplikacjami, zbuduje system zarządzania infrastrukturą informatyczną oraz system zarządzania pocztą elektroniczną. Docelowo Poczta Polska planuje połączyć swoją sieć ze strukturami Banku Pocztowego, którego jest akcjonariuszem. Pozwoli to klientom banku uzyskać dostęp do swoich rachunków bankowych w każdej placówce Poczty Polskiej, która zostanie objęta budowanym systemem. Firma nie wyklucza zbudowania sieci własnych bankomatów.

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • SpaceX dostarczy Starlinki dla autobusów szkolnych

Przy realizacji projektu Postdata będzie współpracować m.in. z Prokom Software, CompFort Meridian Polska i Net Technology. Do realizacji projektu wykorzystany zostanie sprzęt i technologie Sun, Symantec, IBM, Cisco i Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200