Poczta Linuksa powiązana z Exchange

Firma Ximian, producent oprogramowania open source dla desktopów, planuje sprzedaż elementów oprogramowania pozwalających użytkownikom aplikacji linuksowych tej firmy na podłączenie się do sieci korporacyjnej, w której pracuje oprogramowanie serwera Exchange 2000.

Firma Ximian, producent oprogramowania dla desktopów, planuje sprzedaż elementów oprogramowania pozwalających użytkownikom aplikacji linuksowych tej firmy na podłączenie się do sieci korporacyjnej, w której pracuje oprogramowanie serwera Exchange 2000.

Firma poinformowała również o udostępnieniu Ximian Evolution wersji 1.0 - oprogramowania zarządzającego pracą grupową dla systemów operacyjnych Linux i Unix. Pakiet Evolution, podobnie jak oprogramowanie zarządzające poczty elektronicznej Microsoft Outlook, zawiera aplikacje dostępu do poczty elektronicznej, kalendarza, książki adresowej itp.

Zobacz również:

Ximian zaprojektowała odpowiednie fragmenty oprogramowania o nazwie Ximian Connector for Microsoft Exchange, które mają być dostępne w 2002 r., umożliwiające użytkownikom Ximian Evolution podłączenie komputerów linuksowych do sieci, w których pracuje serwer Exchange. Konektor rozszerzy pakiet Evolution na środowisko Windows, pozwalając użytkownikom na stosowanie poczty elektronicznej i kalendarza w taki sam sposób, jak gdyby używali oprogramowania Outlook.

Firma podaje, że w ciągu dwóch lat od momentu powstania pakietu Ximian Evolution ponad 800 tys. użytkowników zakupiło lub ściągnęło go z witryny webowej firmy. Wypuszczenie konektorów wiąże się także z nowym kierunkiem działania firmy - jest to pierwszy produkt, który będzie sprzedawany na zasadach normalnej licencji oprogramowania.

Pozostałe oprogramowanie, takie jak interfejs GNOME i pakiet Ximian Evolution, jest dostępne na zasadach licencji open source GNU Public License. Ximian Evolution jest dostępny bezpłatnie jako część zestawu Ximian Desktop. Pakiet tego oprogramowania kosztuje w wydaniu standardowym 29,95 USD, a w profesjonalnym - 49,95 USD.

Ximian Connector for Microsoft Exchange ma byś dostępny w lipcu 2002, w cenie 69 USD za stanowisko. Oprogramowanie tej firmy pracuje na różnych dystrybucjach Linuksa, m.in. Red Hat, MandrakeSoft, SuSE i TurboLinux.


TOP 200