Początek rewolucji

Wprowadzono pierwsze urządzenia umożliwiające budowę systemów łączności radiowej krótkiego zasięgu w standardzie Bluetooth. Ich liczba będzie gwałtownie wzrastać.

Wprowadzono pierwsze urządzenia umożliwiające budowę systemów łączności radiowej krótkiego zasięgu w standardzie Bluetooth. Ich liczba będzie gwałtownie wzrastać.

W promocję Bluetooth zaangażowała się Motorola. Na rynku amerykańskim firma wprowadziła już do oferty zestawy samochodowe, zawierające bezprzewodową słuchawkę i moduł pozwalający na łączność z systemem głośnomówiącym. Przygotowuje również urządzenia Bluetooth, umożliwiające m.in. zdalne otwieranie drzwi lub bezprzewodową współpracę z samochodowymi systemami diagnostycznymi. Jeszcze w tym roku Motorola zamierza wprowadzić do sprzedaży karty z interfejsami PC Card i USB do bezprzewodowej wymiany danych, moduły do telefonów komórkowych i aparaty telefoniczne standardowo wyposażone w interfejs Bluetooth. Przedstawiciele firmy zapowiadają też rozpoczęcie masowej produkcji układów nadawczo-odbiorczych oraz mikroprocesorów ze zintegrowanymi funkcjami obsługi interfejsu Bluetooth.

Axis Communications we współpracy z Ericssonem opracowała AXIS 5800 Mobile Print Server - zewnętrzny serwer drukowania, który po podłączeniu do dowolnej drukarki umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych do wydruku przez komputery lub inne urządzenia wyposażone w interfejs Bluetooth. Ma on pojawić się w sprzedaży przed końcem tego roku. Ponadto Axis zamierza w najbliższym czasie wprowadzić na rynek Bluetooth Access Point - stację umożliwiającą wymianę danych z sieciami Ethernet, a we współpracy z firmą Socket Communications będzie oferować kompletne zestawy do wyposażania sal konferencyjnych w bezprzewodowe systemy telekomunikacyjne. Ta ostatnia firma opracowała m.in. karty Bluetooth z interfejsami CompactFlash i PC Card przeznaczone do instalacji w notebookach.

Wiadomo też, że IBM i Toshiba zamierzają przed końcem tego roku wprowadzić do oferty modele komputerów opcjonalnie wyposażone w interfejs Bluetooth.

Nowa rewolucja?

Wymienione urządzenia to dopiero początek. Zdaniem analityków rynku, już w I połowie 2001 r. pojawi się wiele nowych urządzeń wyposażonych w interfejsy Bluetooth. Będzie to początek rewolucji, która czasami jest oceniana jako większa niż pojawienie się telefonów komórkowych. Interfejsy Bluetooth zastąpią większość obecnie stosowanych przewodowych systemów wymiany informacji i spowodują zanik części wykorzystywanych obecnie połączeń kablowych o niskiej przepustowości.

Należy jednak pamiętać, że technologia Bluetooth nie jest jeszcze ustabilizowana. Specyfikacja jest rozwijana i ciągle pojawiają się kolejne jej wersje, mimo że pierwotne założenia zostały opracowane już w 1994 r. przez pracowników Ericsson Telephone - Svena Mattissona i Jaapa Haartsena. Obecnie dostępna jest specyfikacja Bluetooth 1.0b, ale we wrześniu br. ma zostać zatwierdzona wersja 1.1, do której wprowadzono prawie 80 istotnych poprawek. Wywołuje to obawy, że urządzenia Bluetooth pierwszej generacji mogą nie współpracować z nowszymi modelami, które dopiero za kilkanaście miesięcy mają pojawić się na rynku.

Trzeba mieć również świadomość, że w pierwszym okresie barierą rozwoju będzie cena implementacji. Według szacunków zastosowanie interfejsu Bluetooth w jedynym urządzeniu wiąże się z kosztem ok. 25 USD.

Nie rozwiązane problemy

Pewne obawy rodzi też możliwa kolizja transmisji danych przez Bluetooth z innymi, działającymi w tym samym paś-mie systemami łączności bezprzewodowej, takimi jak sieci IEEE 802 czy telefony DECT. Bluetooth może być również zakłócany przez kuchenki mikrofalowe, a nawet niektóre modele nowego typu żarówek o przedłużonej żywotności. Teoretycznie interfejs jest odporny na zakłócenia - wykorzystuje on technikę tzw. frequency hopping (przeskakiwania częstotliwości), która polega na kontroli procesu wymiany danych 1600 razy na sekundę i automatycznym dopasowywaniu do jednego z dostępnych 79. kanałów transmisji o różnej częstotliwości. Jednak dopie- ro praktyka i zastosowanie interfejsu w realnych warunkach pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy nie pojawią się problemy.

Natomiast niewątpliwą wadą Bluetooth jest brak mechanizmów bezpieczeństwa. Być może pojawią się one w kolejnych wersjach specyfikacji - na razie możliwe jest tylko wprowadzanie niestandardowych rozwiązań firmowych.

Wciąż nie ma też pewności, jak będą współpracować interfejsy oferowane i instalowane przez różnych producentów. Jest to problem o kluczowym znaczeniu, gdyż ideą leżącą u podstaw Bluetooth jest możliwość wymiany informacji między dowolnymi urządzeniami wyposażonymi w ten interfejs.


TOP 200