Pocket PC 2002 już w październiku

Microsoft zmodyfikował system głównie pod kątem zastosowań biznesowych. Zmiany obejmują funkcje pracy w sieci i zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem. W system wbudowano sterowniki sieci: Ethernet, bezprzewodowej IEEE 802.11b i modemów GSM. Zaskoczeniem jest decyzja Microsoftu o przystosowaniu Pocket PC wyłącznie do współpracy z intelowskimi procesorami StrongArm.

Zanim na rynku pojawi się Windows XP, Microsoft czeka jeszcze jedna ważna premiera. 4 października do sprzedaży trafi Merlin, czyli Pocket PC 2002. Jednocześnie na rynku pojawią się nowe plamtopy przystosowane do pracy z najnowszą wersją Windows. System zmodyfikowano pod kątem zastosowań palmtopów w korporacjach. Większość nowych funkcji raczej nie będzie przydatna indywidualnym użytkownikom. Do systemu wprowadzono wiele zmian w zakresie funkcji komunikacyjnych i współpracy z sieciami. Pocket PC 2002 obsługuje zdalny dostęp do danych, znajdujących się na PC i serwerach poprzez sieć VPN (Virtual Private Network). W system wbudowano sterowniki sieci: Ethernet, bezprzewodowej IEEE 802.11b i modemów GSM.

Microsoft podaje, że poprawiono system zabezpieczania przed nieuprawnionym dostępem. Czterocyfrowe hasła numeryczne zastąpiono alfanumerycznymi. Dodano funkcję zegara - w przypadku wprowadzania nieprawidłowego hasła wydłuża czas między kolejnymi próbami dostępu, co ma utrudnić jego zgadywanie. Nowymi elementami Pocket PC są: moduł komunikatora instant messaging, funkcja rozpoznawania pisma odręcznego (dotychczas jako opcja) oraz interfejs wymiany danych z komputerami PalmOS przez złącze IrDA. Ponadto system zawiera moduł słownika angielskiego i pozwala na bieżącą korektę pisowni. Umożliwia także sterowanie funkcjami za pomocą głosu, np. wysyłanie odpowiedzi na listy elektroniczne w postaci dźwiękowych plików WAV.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Zaskoczeniem jest decyzja Microsoftu o przystosowaniu Pocket PC wyłącznie do współpracy z intelowskimi procesorami StrongArm. Oznacza to, że użytkownicy palmtopów Pocket PC z układami NEC lub Hitachi nie będą mogli dokonać aktualizacji systemu.

<b>HP już z Merlinem</b>

Palmtopy z nowym systemem zostały zaprezentowane już przez Hewlett-Packarda. Jornada 560 ma pamięć Flash ROM zwiększoną do 32 MB, wydajniejszy procesor Intel StrongArm 206 MHz (dotychczas był to układ Hitachi 133 MHz). Według producenta, nominalny czas pracy bez zewnętrznego zasilania wydłużono o ok. 50%, do 12 godz., wagę zmniejszono o 1/3, do 173 g.

Jornada ma wyświetlacz o rozdzielczości 240 x 320 pikseli z 16-bitową paletą kolorów, interfejs CompactFlash I, 32 lub 64 MB RAM, stację dokującą z interfejsem USB i port IrDA. Opcjonalnymi elementami są przystawki dla pamięci MMC (MultiMedia Card), karty CompactFlash z interfejsami Bluetooth i IEEE 802.11b oraz moduły GSM. Przewidywana cena modelu Jornada 560 ma wynieść ok. 3500 zł netto. Nie wiadomo czy komputery będą standardowo wyposażane w oprogramowanie, umożliwiające wprowadzanie polskich znaków. System Pocket PC 2002 obsługuje standard kodowania Unicode i umożliwia import dokumentów z polskimi znakami przy wymianie danych z innymi komputerami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200