Pociąg współpracy do Yumy

Wrocławska Yuma, dzięki nawiązaniu współpracy z izraelską firmą TopManage, zostanie partnerem SAP.

Wrocławska Yuma, dzięki nawiązaniu współpracy z izraelską firmą TopManage, zostanie partnerem SAP.

Yuma w liczbach
 • Liczba zatrudnionych 127 osób

 • Liczba klientów ogółem ok. 1800

 • Obroty za 2001 r. 9,3 mln zł

 • Planowane obroty w 2002 r. 12 mln zł

 • Wrocławska Yuma od lat oferuje oprogramowanie dla małych i średnich firm. Pakiet Yuma, działający na platformie DOS z wykorzystaniem własnych, plikowych baz danych, do dziś zakupiło ponad 1800 klientów. "W 1999 r. uznaliśmy, że samodzielne rozwijanie oprogramowania wykorzystującego bazy SQL i interfejs graficzny jest zbyt kosztowne. Rozpoczęliśmy poszukiwania dostawcy, którego system oferowałby naszym klientom atrakcyjną ścieżkę migracji" - mówi Maciej Mondrzycki, dyrektor ds. marketingu w firmie Yuma we Wrocławiu.

  Współpraca Yumy z TopManage rozpoczęła się w połowie 2000 r. po spotkaniu przeznaczonym dla firm z branży IT, zorganizowanym przez ambasadę Izraela w Polsce. "Oprogramowanie TopManage Pro miało nowoczesną technologię i intuicyjny interfejs. Co ważne, Izraelczycy nie zrażali się stopniem skomplikowania polskich przepisów podatkowych, mając podobne doświadczenia z własnego podwórka" - opowiada Maciej Mondrzycki. Spolszczoną wersję systemu TopManage Pro można kupić od listopada 2001 r. Do dziś Yuma podpisała 5 kontraktów na jego wdrożenie, przy czym jeden z projektów - we wrocławskiej firmie Intermind - można uznać za zakończony.

  Nowy konkurent

  W marcu br. TopManage została zakupiona przez SAP. Nowy właściciel zdążył już zmienić nazwę systemu z TopManage Pro na SAP Smart. Szczegóły dotyczące jego dalszego rozwoju nie są jeszcze znane, wiadomo jednak że SAP chce zapewnić użytkownikom systemu ścieżkę migracji do MySAP.com. Według informacji uzyskanych w SAP, prawdopodobnie wkrótce Yuma uzyska status partnera SAP Polska.

  System TopManage Pro jest przeznaczony dla małych i średnich firm. Z pewnością jednak nie dla tych najmniejszych - licencja dla jednego użytkownika kosztuje tysiąc dolarów. Co ciekawe, cena ta zawiera koszt licencji klienckiej oraz serwerowej bazy danych SQL Server 2000.

  Oprogramowanie firmy TopManage oferuje intuicyjny interfejs użytkownika, przypominający MySAP.com. Na uwagę zasługuje zastosowanie technologii drag and relate (po przeciągnięciu nazwy klienta na menu "Faktury" użytkownik ujrzy na ekranie wszystkie dotyczące go faktury itp.). W system wbudowano wygodne menu kontekstowe - produkt siostrzanej dla TopManage firmy TopTier, przejętej przez SAP kilka lat temu.

  Wygoda przede wszystkim

  Moduł finansowo-księgowy systemu jest zgodny z ustawą o rachunkowości. Oprócz standardowych funkcji księgowych zawiera kalendarz z tzw. przypominaczem. System pozwala na automatyczne księgowanie, zapewniając rozbudowane narzędzia do administrowania uprawnieniami. Symbol konta może się składać maksymalnie z 45 znaków. System można zintegrować z oprogramowaniem do bankowości elektronicznej, możliwe jest także drukowanie przelewów na standardowych drukach bankowych.

  Firma Liczba stanowisk
  Intermind, Wrocław 30
  Drabpol, Częstochowa 12
  Alurehab, Łódź 5
  Rurgaz, Lublin 10
  Miko, Poznań 5
  Firmy, które podpisały z Yumą umowę na wdrożenie systemu TopManage Pro
  Podsystem sprzedaży oferuje m.in. możliwość tworzenia do 64 standardowych cenników (zależnych i niezależnych od siebie) oraz cenników specjalnych dla kluczowych klientów. Są w nim także proste narzędzia do śledzenia kontaktów z klientami, zawierające kalendarz z funkcją przypominania.

  TopManage Pro ma prosty moduł obsługi produkcji. Można w nim zdefiniować, a nawet rozliczyć zlecenia produkcyjne, jednak tylko w zakresie materiałów. Rozliczenie kosztu pracy jest możliwe jedynie poprzez stworzenie indeksów typu "praca".

  Za mocną stronę systemu przedstawiciele firmy Yuma uznają graficzne tworzenie dokumentów: faktur, raportów itd. Dostępnych jest kilkadziesiąt gotowych szablonów, można też tworzyć nowe, wzbogacając je np. w logo czy zdjęcia. Wkrótce zostanie on wyposażony także w moduł do samodzielnej rozbudowy systemu, umożliwiający m.in. o dodawanie pól w bazie danych.

  W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200