Pociąg do dużych

Rok 2002 to dla Fujitsu Siemens Computers dalszy wzrost sprzedaży serwerów i rozwiązań pamięci masowych.

Rok 2002 to dla Fujitsu Siemens Computers dalszy wzrost sprzedaży serwerów i rozwiązań pamięci masowych.

Zgodnie z ostatnimi analizami IDC Fujitsu Siemens zajmuje czwartą pozycję pod względem sprzedaży komputerów osobistych (4,8% wartości globalnej sprzedaży) i piątą na rynku serwerów (ok. 2%) - ich sprzedaż wzrosła w ub.r. o prawie 30%. Niemal równie wysoki wzrost odnotował dział odpowiedzialny za komputery przenośne, których sprzedaż wzrosła o 27%. Głównie dzięki wzrostom w tych segmentach, mimo spadku ogólnych przychodów, ub.r. był trzecim rokiem finansowym, w którym koncern odnotował zysk - w przypadku 2002 r. (rok finansowy kończy się 31 marca) wyniósł on 4 mln euro.

Zdaniem Briana Gammage'a, analityka Dataquest Inc. wchodzącego w skład Gartner Group, Fujitsu Siemens jest jedynym z głównych dostawców działających w Europie, któremu przynajmniej częściowo udało się skorzystać na fuzji HP i Compaqa. Firma pokonała najbliższych konkurentów, m.in. na największym europejskim rynku - w Niemczech. Co prawda pod koniec ub.r. holding został zdeklasowany przez lokalnego dystrybutora Medion AG, jednak niedawno firmie udało się odzyskać prymat (w pierwszym kwartale 2003 r. Fujitsu Siemens miał 21% udziału w sprzedaży PC). Zwiększył także dystans do największych konkurentów, takich jak HP, Dell, IBM, Toshiba i Microcomputers.

Pociąg do dużych

Dariusz Fabiszewski, prezes zarządu Fujitsu Siemens Computers sp. z o.o.

Analitycy podkreślają również, że holding ma szansę na utrzymanie tendencji wzrostowej pod warunkiem przedstawienia bardziej klarownej strategii. "Dotychczas firma często dawała niezbyt jasny obraz swoich zamierzeń. Wielokrotnie mówiła o przeniesieniu ciężaru sprzedaży z komputerów osobistych na produkty o znacznie wyższej marży, skierowane na rynek korporacyjny. Równocześnie jednak podkreślała, że zamierza intensyfikować wysiłki dotyczące segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, zainteresowanego przede wszystkim komputerami PC" - konkluduje Brian Gammage.

Wygląda na to, że zarząd Fujitsu Siemens wziął pod uwagę te sugestie. Już podczas ubiegłorocznych targów CeBIT prezes FSC Adrian von Hammerstein największe nadzieje na przyszłość wiązał ze sprzedażą i rozwiązań krytycznych dla korporacji.

Właśnie z myślą o tych odbiorcach firma szuka nowych rozwiązań pozwalających na ograniczenie kosztów wykorzystywanych systemów. Na targach CeBIT Fujitsu Siemens Computers przedstawił m.in. koncepcję autonomicznych systemów SysFrame umożliwiających automatyczne monitorowanie, optymalizowanie i samodzielne konfigurowanie serwerów, pamięci masowych, urządzeń sieciowych i aplikacji. Wykorzystywane przez SysFrame oprogramowanie umożliwia budowę systemów z funkcjami samokonfiguracji i samozarządzania, co - według przedstawicieli firmy - pozwala istotnie zmniejszyć koszty związane z administrowaniem systemami IT.

FSC zaprezentował także nową serię produktów z zakresu pamięci masowych - Symmetrix DMX, wyposażonych w matrycę bezpośrednią, gwarantującą wysoką wydajność i funkcjonalność.

Coraz więcej pamięci, coraz mniej komputerów

Sytuacja na polskim rynku pozwala sądzić, iż w najbliższych latach Fujitsu Siemens stanie się przede wszystkim dostawcą serwerów i złożonych rozwiązań pamięci masowych. Spadające marże i konkurencja ze strony lokalnych producentów sprawiają, że rynek komputerów osobistych przynosi coraz mniejsze zyski. Jednak Fujitsu Siemens Polska, zarabiająca głównie na rozwiązaniach korporacyjnych, nie zamierza rezygnować z rynku komputerów PC. "Nie stać nas i nie widzimy sensu w wojnach cenowych. Dostarczamy sprzęt o pewnym standardzie i nie możemy sobie pozwolić na jego obniżenie. Nie zamierzamy jednak rezygnować z tego segmentu. Chcemy walczyć za pośrednictwem różnego rodzaju dodatków, które czynią nasz sprzęt np. bardziej odpornym" - mówi Dariusz Fabiszewski, prezes zarządu Fujitsu Siemens Computers sp. z o.o.

Dzięki współpracy z wrocławską JTT Fujitsu Siemens udało się obniżyć koszty o kilka procent, dzięki czemu jej produkty są konkurencyjne cenowo. Zwiększyły się też szanse firmy w dużych przetargach. O tym, że była to słuszna decyzja, świadczy chociażby fakt, iż głównym źródłem dochodów w ub.r. były właśnie kontrakty na dostawę sprzętu do dużych instytucji państwowych, m.in. Narodowego Banku Polskiego, Straży Granicznej, policji, Ministerstwa Finansów. Firma podpisała także umowę na dostawę pięciu serwerów z linii Primergy i do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA.

Pamięci masowe i notebooki przed tradycyjnymi PC

Pociąg do dużych

Fujitsu Siemens Computers

Niestety, miniony rok nie był tak udany, jak rok 2001, kiedy to FSC odnotował w Polsce prawie 50-proc. wzrost przychodów. Według szacunków kierownictwa firmy najistotniejszymi pozycjami w ofercie holdingu są rozwiązania do zabezpieczania i przechowywania danych (40% przychodów) i notebooki (40%). Komputery PC, z którymi wciąż jest kojarzone Fujitsu Siemens, stanowią zaledwie 20% przychodów i - jak oczekują przedstawiciele firmy - ich udział będzie malał.

Z czasem nowym obiecującym rynkiem powinny stać się także rozwiązania mobilne - od notebooków wyposażonych w technologię Blue-tooth, po komputery kieszonkowe PDA i Tablet PC.

Pierwszy kwartał 2003 r. co prawda zaprzecza pesymistycznym prognozom. Fujitsu Siemens sprzedał w pierwszych trzech miesiącach br. o prawie 2000 komputerów PC więcej niż w analogicznym okresie ub.r. (prawie 4,9 tys. w porównaniu z 2,9 tys.). "Tak naprawdę jednak najbliższe miesiące stanowią niewiadomą. Teoretycznie wraz ze zbliżającym się terminem wejścia do Unii Europejskiej powinniśmy obserwować ożywienie chociażby w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Równie dobrze kryzys może się pogłębić, a my będziemy świadkami dalszych cięć, także w dziedzinach, które są zyskowne" - mówi Dariusz Fabiszewski.


TOP 200