Po zmianie właściciela

WebGain nie zaniedbuje rozwoju pakietu Visual Cafř, kupionego od Symanteca.

WebGain nie zaniedbuje rozwoju pakietu Visual Cafř, kupionego od Symanteca.

Firma WebGain, będąca filią producenta serwerów aplikacyjnych BEA Systems, mniej więcej rok temu wykupiła od Symanteca prawa do sztandarowego pakietu programistycznego Visual Cafř. Zestaw narzędziowy WebGain Studio zawiera praktycznie nie zmieniony pakiet Visual Cafř 4 Enterprise Edition, uaktualniony o najnowsze kompilatory Java 2 i nowe maszyny wirtualne Java. Zmieniono jedynie kompilator na bieżąco (JIT) i kompilator do kodu maszynowego komputera w celu zapewnienia zgodności z technologią Java 2. WebGain Studio testowany przez laboratorium amerykańskiego tygodnika InfoWorld okazał się najszybszym spośród dostępnych na rynku pakietów narzędziowych Java, dopasowanym do środowiska Windows. Tworzenie i testowanie komponentów Enterprise Java Beans wymaga używania lokalnej kopii serwera aplikacyjnego. WebGain Studio zawiera serwer BEA WebLogic J2EE, ograniczony do jednego zewnętrznego połączenia sieciowego. Jest to ograniczenie, które wyklucza testowanie aplikacji rozproszonej. Wystarcza jednak do przeprowadzenia wstępnych testów.

WebGain Studio zawiera również pakiet Structure Builder zakupiony od firmy Tendril Software zintegrowany z Visual Cafř. Structure Builder służy do graficznego modelowania i dokumentowania aplikacji w języku UML. W miarę opracowywania diagramu aplikacji tworzy jej kod w Javie. Co ważniejsze, Structure Builder pozwala na opracowywanie diagramów i dokumentowanie już skompilowanych programów Java. Nie zastąpi on narzędzia do modelowania wysokiej klasy np. Rational Rose, ale sprawdza się w mniejszych projektach.

WebGain Studio zawiera również moduł firmy Macromedia do projektowania interfejsu użytkowego w języku HTML.

Osoby testujące pakiet WebGain Studio zarzucają mu dość powierzchowną integrację modułów. Nie ma tu takich możliwości zintegrowanego zarządzania projektem, pozwalającego na płynne przechodzenie od narzędzia do narzędzia, jakie oferują narzędzia Microsoftu lub Borlanda. Przeprowadzający testy twierdzą, że zamiast modułu Dreamweaver 3, pakiet powinien zawierać raczej narzędzie do obsługi dokumentów XML.

WebGain Studio doskonale nadaje się dla projektanta aplikacji i szefa projektu, natomiast - wg specjalistów z Info-Worlda - dla przeciętnego programisty wystarczy Visual Cafř 4, kosztujący o ponad 2 tys. USD mniej niż rozbudowany WebGain Studio.

WebGain Studio jest dostarczane w dwóch wersjach: Standard i Professional. Wersja Professional, oprócz wymienionych modułów, zawiera bazę obiektowo-relacyjną oraz narzędzia dostępu do niej.


TOP 200