Po światłowodach

TELEFONINO

TELEFONINO

Miniaturowych rozmiarów aparat telefonii komórkowej Włosi nazwali telefonino. Noszą go w torebce lub kieszeni. Towarzyszy abonentowi dosłownie wszędzie, nawet na basenie, podczas tańca i na koncercie. Mieszkańcy tego kraju słyną z gadulstwa. Toteż ostatnio musiano wydać zakaz używania telefonino na sali obrad włoskiego parlamentu.

W słonecznej Italii telefonia komórkowa funkcjonuje od niedawna. Pod tym względem o kilka dobrych lat wyprzedziły ją Stany Zjednoczone, Francja czy Niemcy. Jej rozkwit we Włoszech wiąże się z ostatnimi mistrzostwami świata w piłce nożnej. W kwietniu 1991 roku zanotowano tam ćwierć miliona posiadaczy telefonino. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku ich liczba może gwałtownie wzrosnąć, nawet do 2 mln.

Aparaty telefonii komórkowej montowane są w dziesiątkach tysięcy aut. Korzystają z nich służby specjalne, transport samochodów, kolej. Za minutę rozmowy przez taki aparat Włoch płaci około pół dolara. Ponieważ telefonino stało się w tym słonecznym kraju bardzo modne, niedawno zaproponowano wprowadzenie dla jego posiadaczy specjalnego podatku od luksusu. W ten sposób chce się ratować 'włoski deficyt budżetowy.

TELEFONY DLA WARSZAWSKIEJ WOLI

W najbliższych latach powinna w znacznym stopniu poprawić się łączność telefoniczna w stołecznej dzielnicy Wola. W drugiej połowie 1993 r. przy ulicy Człuchows-kiej ma być uruchomiona nowa centrala. Do nowoczesnej centrali firmy Alcatel pierwsze numer.- prawdopodobnie zostaną podłączone jesienią przyszłego roku.

Dzięki centralom na Jelonkach i na Bro-niewskiego również na Bemowie, które jest prawdziwą pustynią pod względem wyposażenia w środki łączności, do 1993 r. przybędzie wiele nowych telefonów. W planach jest też modernizacja starych central z ulicy Płockiej i Agawy-.

Każdy z przyszłych abonentów już dziś ma wpłacić po 5 mln zł. Nadpłata, ponad koszty instalacji telefonu, później zostanie im zwrócona w postaci określonej puli darmowych połączeń. Czy mieszkańcom Woli spodobają się zaproponowane przedpłaty na telefony, będzie wiadomo z wyników rozesłanej ankiety.

POLSKA TELEWIZJA KABLOWA

Polska Telewizja Kablowa (Gdańsk, ul. Czyżewskiego 40, tel 52-45-80) jest spółka polsko-amerykańską. Polska Poczta Telegraf i Telefon ma w tej spółce 1096 udziałów. PTK buduje sieć systemów telewizji

kablowej na terenie całego kraju. Jest to jedyna firma, która posiada zezwolenie na prowadzenie tego typu prac. Od stycznia 1991 r. - zgodnie z nowymi przepisami prawa - każda jednostka działająca w sferze telewizji kablowej będzie musiała uzyskać zgodę na zakładanie i użytkowanie tych sieci. Część firm. które w miastach, na osiedlach mieszkaniowych, pozakładały swoje sieci telewizji kablowej, choćby ze względu na złą jakość instalacji, nie uzyska takich zezwoleń. Bądźmy więc ostrożni i uważajmy na działających bezprawnie wyrwigroszy.

FURNEL

Polsko-brytyjska spółka joint-venture Furnel specjalizuje się nie tylko w produkcji mebli i usługach komputerowych, ale i w dziedzinie sprzętu telekomunikacyjnego. Furnel skupia szereg firm meblarskich m.in. z Elbląga, Krakowa i Kozienic. Jej udziałowcem jest największa brytyjska firma komputerowa - ICL.

Oferta telekomunikacyjna Furnela bazuje na sprzęcie firm STC i Explander z Wielkiej Brytanii. Spółka ta jest wyłącznym przedstawicielem firmy Explander na kraje Europy Wschodniej. Propozycja Furnela to mała, nowoczesna i automatyczna centrala MX-5, na jedną linię miejską i 5 wewnętrznych. Spółka oferuje też centralę średniej pojemności EX 8/64, o nowoczesnej konstrukcji. Jest ona, przeznaczona zwłaszcza do biur i hoteli. Urządzenie to umożliwia rejestrację prowadzonych rozmów. Awaryjne zasilanie pozwaja mu pracować nawet przy braku zasilania do 8 godzin. Centrala EX spełnia wiele funkcji interesujących dla abonenta.

FONIKA I TELEKOMUNIKACJA

Łódzkie Zakłady Radiowe Fonika z powodu strajku nie schodziły ostatnio z pierwszych stron gazet. Mało kto jednak wie, że ten znany w kraju producent sprzętu powszechnego użytku wytwarza również produkty' dla potrzeb telekomunikacji. Szwajcarska firma Diamond dostarcza do Łodzi złącza światłowodowe, które w Fonice są następnie uzbrajane i obsadzane. Wysoka jakość tej produkcji sprawiła, że łódzki zakład stał się oficjalnym przedstawicielem szwajcarskiego Diamonda w Polsce.

W wyniku kontraktu z niemiecka firmą PK KAU Fonika wytwarza też nowoczesny

system bezprzewodowego poszukiwania osób - BPO, stosowany w szpitalach, górnictwie i taternictwie. Ma również do zaoferowania 30-numerową centralę telefoniczną EMS-30, firmy Siemens.

Ostatnio Zakłady Radiowe Fonika, wspólnie z niemieckim PK KAU, przymierzają się do produkcji systemów bezpieczeństwa i ochrony obiektów o najwyższych światowych standardach.

AT&T W POLSCE

Znany potentat na światowym rynku sprzętu telekomunikacyjnego AT&T, w Polsce znany jest z kontraktu na wydzieloną sieć łączności międzynarodowej KOMER-TEL Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu zagranicznych firm, biur i ambasad na wysokiej jakości usługi telefonii między-naroćlowej, AT&T dostarczył PPTT z myślą o KOMERTELU centralę PRX/A oraz pięć sieciowych systemów dostępu SLC-120, z których każdy mógł przyłączyć 120 numerów do centrali. Kontrakt z AT&T obejmował też zamówienie radiolinii o małej krotności dla zapewnienia niezawodnej transmisji cyfrowej tam, gdzie sieć ma niewystarczającą pojemność. W Warszawie, w związku z realizacją tego zamówienia, pojawiły się małe anteny satelitarne, zainstalowane na dachach dużych budynków.

AT&T to nie tylko KOMERTEL dla bogatych, dla przeciętnego Polaka firma ta kojarzy się bardziej z nowoczesną centralą komutacji międzynarodowej 5ESS.

CYFROWE WYPOSAŻENIE RADIOWE

Należące do AT&T International Comu-nications Services oraz Network Systems International dostarczają Polsce - w myśl umowy zawartej w listopadzie 1990 r. - cyfrowe wyposażenie radiowe i transmisyjne dla polepszenia łączności między Warszawą, Katowicami a naziemną stacją satelitarną w Psarach. W ten sposób powstanie 2100 dodatkowych kanałów do przepływu głosu i danych w ruchu międzynarodowym jak również w lokalnym ruchu z obu miast.

W Warszawie radiolinia zostanie podłączona do nowej centrali międzynarodowej

5ESS. Jej instalacją zajmą się polscy specjaliści, którzy będą pracować pod nadzorem inżynierów z oddziału AT&T w Irlandii.

AT&T-NSI DLA INDONEZJI

Perumtel - indonezyjski zarząd telekomunikacji wybrał firmę AT&T-NSI jako dostawcę cyfrowych systemów komutacyjnych. W ciągu najbliższych trzech lat AT&T dostarczy dla tego kraju nowoczesne centrale 5ESS o łącznej pojemności 350 tys. linii. Dostawa ta to część zakrojonego na szeroką skalę planu rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Indonezji.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się instalacja pierwszych telefonów w stolicy kraju Dżakarcie, Bandungu, Semarangu i Sura-baju. Miasta te znajdują się na najbardziej zaludnionej wyspie Jawie. Przez cyfrowe systemy komutacyjne produkcji AT&T będzie obsługiwany ruch telekomunikacyjny miasta Medan na Sumatrze.

Na innej indonezyjskiej wyspie Batam, z której jest tylko dwadzieścia minut stat- kiem do Singapuru, też zostanie zainstalowana centrala 5ESS. Batam to strefa wolnego handlu i ważny ośrodek przemysłowy Indonezji.

AUTOMATY

NA KARTY MAGNETYCZNE

Na Poczcie Głównej w Warszawie działają od 9 lipca pierwsze w Polsce automaty telefoniczne na karty magnetyczne. Stało się to za sprawą szwedzkiej firmy Inter Scan Group of Companies Ltd. Zainstalowała ona w Warszawie przy ul Ś więtokrzys-kiej siedem telefonów uruchamianych kartami. Działają one we włoskim systemie "Urmet".

W stolicy pojawiły się w sprzedaży karty magnetyczne na 25, 50, 100 i 200 impulsów. Kosztują one odpowiednio: 15, 30, 60 i 120 tys zł. Kupujący otrzymuje jako załącznik instrukcję mówiącą o tym jak posługiwać się taką kartą. Po włożeniu jej do szwedzkiego automatu uzyskujemy wyświetloną informację o ilości pozostałych impulsów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200