Po światłowodach

Orędzie

Orędzie

Tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Telekomunikacji przyświecało hasło: „Telekomunikacja i bezpieczeństwo życia ludzkiego". We fragmentach orędzia Pekka Tarjanne - sekretarza generalnego Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej - czytamy: ...W najbliższym dziesięcioleciu stworzony zostanie światowy system ratownictwa i bezpieczeństwa na morzu. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna przy współpracy z innymi odpowiednimi organizacjami przedstawiła też projekt, który powinien przyczynić się do przyspieszenia kierowania i przekazywania przez granice państw urządzeń telekomunikacyjnych potrzebnych w następstwach katastrof. W szczególnie pilnych okolicznościach może sprawdzić się też technika radiokomunikacji komórkowej.

Nowa centrala międzynarodowa

W Warszawie działa już nowa, cyfrowa centrala międzynarodowa. Urządzenia do jej wyposażenia dostarczyła firma AT&T. Nadal trwa jeszcze przytaczanie.

Telefonistki w nowym systemie łączności międzynarodowej będą pracowały przy stanowiskach komputerowych. Ciężkie, niewygodne słuchawki zostaną zastąpione przez miniaturowe mikrofony i słuchawki zakładane na ucho. Nie trzeba uczyć się na pamięć numerów kierunkowych państw, bo są one zakodowane w komputerze. Monitor zainstalowany na stanowisku telefonistki wyświetla wszystkie potrzebne dane, łącznie z czasem trwania połączenia.

Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna

Minister Łączności nadal statut nowo utworzonej Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej. Dokument określa kompetencje PAR odnośnie kontroli sieci i linii oraz urządzeń radiokomunikacyjnych, kontroli przestrzegania wykorzystania przydzielonych częstotliwości, znaków wywoławczych i sygnałów identyfikacyjnych.

Agencja - jako organ Ministra Łączności - będzie zajmowała się m.in. systemami zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych, nadawanych drogą radiową przez naziemne i satelitarne stacje nadawcze. Dla systemów przewodowego przekazywania programów PAR przydzielać ma częstotliwości, przygotowywać projekty wymagań technicznych urządzeń, kontrolować ich działanie.

Prezesem Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej mianowany został podsekretarz stanu w Ministerstwie Łączności Marek Rusin.

Zachodnie firmy na łączach

Rozwój telefonii w wielu miastach i województwach będzie kredytowany przez zachodnie rządy i firmy. Rząd hiszpański przeznaczył sumę 1 mln USD na sfinansowanie 8 central tranzytowych dla Warszawy. Dostarczył je hiszpański Alcatel SESA. Telefonizacją Poznania i województwa legnickiego zajmie się Alcatel CIT z Francji. 400 mln franków chce on przeznaczyć na rozwój telekomunikacji w samej stolicy Wielkopolski. Telefonizacja Śląska orzypadnie w udziale Siemensowi.

Również Włosi chcą u nas inwestować. Rząd tego kraju przyznał kredyt w wysokości 21,5 mln USD na poprawę łączności w województwie przemyskim. Zajmie się tym włoska firma

ITALTEL. Nawet rząd Korei Południowej zainteresował się Polską, a dokładniej województwem opolskim. Jego kredyt - 50 mln USD - posłuży nam na zakup sprzętu telekomunikacyjnego w firmie Samsung.

Jeszcze nie wiadomo, jaki obszar Polski będą telefonizować Holendrzy. Royald Niderland PTT prowadzi rozmowy na ten temat w Ministerstwie Łączności. Zamiar włączenia się w rozwój polskiej telekomunikacji mają też amerykań-sko-kanadyjska spółka Northern Telecom i angielska firma Cable and Wie-reless.

Czerwcowy kontrakt

6 czerwca br. podpisany został kontrakt między AT&T a Dyrekcją Generalną PPTT. Amerykanie telefonizować będą szczecińska strefę telekomunikacyjną. Nowoczesne centrale AT&T trafią też do Płocka, Włocławka i Siedlec. W ramach kontraktu, opiewającego na 63 mln USD, przewidziane jest też stworzenie doskonałego systemu nadzoru sieci. Wszelkie prace instalacyjne, wykonywane w ramach kredytu amerykańskiego, mają zakończyć się już w przyszłym roku.

AT&T chce przeznaczyć jeszcze dodatkowo sumę 50 mln USD na modernizację naszej telekomunikacyjnej sieci magistralnej.

Francuska sieć pakietowa

Największa na świecie teleinformatyczna sieć z komutacją pakietów działa we Francji pod nazwą TRANSPAC. Tworzy ją 70 tys. urządzeń transmisji danych z bezpośrednim dostępem. Tą drogą każdego miesiąca przesyłanych jest około 2,5 biliona znaków.

Sieć TRANSPAC umożliwia m.in. pracę dialogową i zdalne przetwarzanie pakietów oraz świadczenie usług poczty elektronicznej. Zapewnia też współpracę z siecią wideoteksową.

Francuska teleinformatyczna sieć pakietowa przynosi towarzystwu TRANSPAC 3 mld franków dochodu rocznie.

CB-radio na wsi

Tam, gdzie nie ma telefonów, choć częściowo może je zastąpić CB-radio. Z powodzeniem zdaje ono egzamin na kieleckiej wsi. Firma Tradex z Kielc zapewniła w ten sposób łączność kilku wsiom. Podobno udało się tam uzyskać zasięg anten do 70 km. Urządzenia CB-radio otrzymali sołtysi, wyposażono w nie szkoły, ośrodki zdrowia, a nawet niektóre sklepy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200