Po premierze Intela

Na polskim rynku pojawiły się komputery z układami Celeron-Mendocino i Pentium II 450 MHz.

Na polskim rynku pojawiły się komputery z układami Celeron-Mendocino i Pentium II 450 MHz.

Premiera nowych procesorów Intela - Pentium II 450 MHz oraz Celeron 300 MHz "A" i 333 MHz (z pamięcią podręczną dotychczas określanych jako "Mendocino"), jak zwykle, wywołała lawinę informacji o nowych modelach komputerów wyposażonych w te układy. Komputery takie zaprezentowały już m.in. Dell Computer, Hewlett-Packard, IBM, NEC, Compaq, Acer. Większość z nich jest już dostępna w USA, a w Europie nowe modele powinny pojawić się na rynku przed końcem września.

Pentium II 450 MHz jest przeznaczony dla serwerów lub wysokiej klasy, wydajnych komputerów PC i stacji roboczych, ale obecnie może pracować jedynie w systemach wyposażonych w maksymalnie 2 procesory. Jest to obecnie najszybszy układ intelowski. Katalogowa cena Pentium II 450 MHz wynosi 669 USD. Natomiast nowe wersje procesorów Celeron są przeznaczone dla tanich, popularnych modeli komputerów PC.

W skład rodziny Celeron wchodzą obecnie 4 układy: Celeron 266 i 300 MHz bez pamięci podręcznej oraz Celeron 300 MHz "A" i 333 MHz zawierające 128 KB zintegrowanej pamięci L2. Jednocześnie w ofercie Intela pozostają droższe modele Pentium II o takich samych częstotliwościach. Ceny katalogowe Pentium II 300 MHz i 333 MHz wynoszą odpowiednio: 209 USD i 316 USD, a porównywalnych wersji Celeron - 149 i 192 USD. Jak zauważają analitycy rynku, wywołuje to interesujący problem marketingowy dla Intela, który musi przekonać potencjalnych odbiorców o zaletach stosowania droższych układów Pentium II. Przedstawiciele Intela podkreślają, że Pentium II są wyposażone w 512 KB pamięci podręcznej L2, co zapewnia wyższą wydajność przetwarzania danych zwłaszcza przy wykonywaniu intensywnych obliczeń i uruchamianiu aplikacji multimedialnych. Ale warto zauważyć, że nowe wersje Celeron zawierają pamięć zintegrowaną z układami, a Pentium II wykorzystuje pamięć zewnętrzną wymagającą transmisji danych specjalną szyną (architektura DIB), która pracuje z częstotliwością odpowiadającą tylko połowie częstotliwości procesora. Według ocen Intela, komputery wyposażone w Pentium II są ok. 10% wydajniejsze od systemów wykorzystujących odpowiednie wersje Celeron.

Najszybsze na platformie Intela

Dell Computer już oferuje na polskim rynku modele WorkStation 410, OptiPlex GX1P oraz PowerEdge 2300 z Pentium II 450 MHz. Stacja robocza WorkStation 410 wyposażona w 64 MB RAM, dysk o pojemności 4,3 GB i 17" monitor kosztuje 3270 USD + VAT, a OptiPlex GX1P z 128 MB RAM, 10 GB dyskiem i 17" monitorem ma cenę 3075 USD.

Również Acer wprowadził do sprzedaży w Polsce nowe modele AcerPower wyposażone w Pentium II 450 MHz. AcerPower 8451 z 64 MB RAM, dyskiem o pojemności 4 GB i kartą sieciową kosztuje 2998 USD + VAT.

Hewlett-Packard zaprezentował dwa nowe modele serwerów NetServer LC 3 i LH 3 z tym układem - są one już dostępne na polskim rynku podobnie jak wysokiej klasy komputer PC - Vectra VL.

IBM wprowadza Pentium II 450 MHz do komputerów linii PC 300 oraz stacji roboczych IntelliStation. Na rynku europejskim (również w Polsce) komputery te mają się pojawić na przełomie września i października.

Natomiast Compaq wprowadza nowe modele Deskpro EN i EP z Pentium II 450 MHz. Mają one być dostępne na rynku jeszcze we wrześniu br.

Większa wydajność z procesorem Celeron

Hewlett-Packard zapowiedział wprowadzenie nowych układów Celeron do wybranych modeli komputerów Brio, Vectra i Pavilion. Na polskim rynku są już dostępne komputery Vectra VE zawierające Celeron 333 MHz, a w najbliższym czasie mają się pojawić również Brio 7100 z Celeron 300 MHz.

IBM wyposaża w procesory Celeron komputery PC 300GL przeznaczone dla odbiorców korporacyjnych - ich europejskiej premiery należy oczekiwać pod koniec września. Compaq zamierza również oferować modele Deskpro z układami Celeron.

Acer już wprowadził do sprzedaży komputery Acer Entra z Celeron. Model Entra 6301 wyposażony w Celeron 300 MHz, 32 MB RAM oraz dysk o pojemności 2 GB kosztuje 950 USD + VAT.

Nowe modele komputerów Compaq Deskpro EN i EP maja być dostępne również w wersjach z procesorami Celeron 300 i 333 MHz. Zgodnie z zapowiedziami, na polskim rynku powinny one pojawić się jeszcze we wrześniu br.

Natomiast Dell nie zamierza w najbliższym czasie rozszerzać swojej oferty na polski rynek o modele z procesorami Celeron. W opinii przedstawicieli firmy nie ma obecnie w Polsce popytu na takie komputery, przynajmniej wśród użytkowników kupujących sprzęt Dell Computer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200