Po ponad 10 latach funkcjonowania węzeł PLEARN został zamknięty

Było to pierwsze połączenie naszego kraju z międzynarodową siecią komputerową, umożliwiającą wymianę poczty elektronicznej i korzystanie z umieszczonych w sieci baz danych.

PLEARN był polskim węzłem akademickiej sieci EARN (europejskiej odnogi sieci BITNET). Było to pierwsze połączenie naszego kraju z międzynarodową siecią komputerową, umożliwiającą wymianę poczty elektronicznej i korzystanie z umieszczonych w sieci baz danych. Węzeł PLEARN działał w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego na komputerze IBM S/390, z wykorzystaniem terminali znakowych TN3270. BITNET była siecią, która nie korzystała z protokołu internetowego IP, a po stronie aplikacji obsługiwała wyłącznie tryb znakowy.

PLEARN uruchomiono w połowie 1990 r. Działało wówczas łącze 9600 b/s prowadzące do Danii. W pierwszych miesiącach było ono dostępne w godz. 9.00-20.00 przez 5 dni w tygodniu. Historycznie nazwa PLEARN pojawiła się po raz pierwszy w roku 1988, gdy w sieci BITNET została uruchomiona lista dyskusyjna PLEARN-L, poświęcona przyłączeniu Polski do europejskiej sieci akademickiej. Tylko w pierwszym roku z PLEARN-u skorzystało ponad 10 tys. osób. Przez następne lata był on punktem pierwszego kontaktu ze światową siecią komputerową dla ogromnej rzeszy osób, nie tylko związanych ze środowiskiem naukowo-akademickim.

W roku 1992 PLEARN został podłączony również do Internetu. Z czasem stał się lokalnym rozwiązaniem dla środowiska akademickiego, zdominowanym przez rozwój Internetu. Dzisiaj technologicznie jest przestarzały. Sieć EARN zostanie zamknięta w ciągu najbliższych kilku lat.

Dotychczasowi użytkownicy systemu PLEARN mogą przenieść konta pocztowe na system uruchamiany przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania przy Uniwersytecie Warszawskim (http://www.ci.uw.edu.pl). Przeniesienie kont nie jest automatyczne, ponieważ administratorzy sieci chcą przy tej okazji zlikwidować martwe konta. Wszystkie listy dyskusyjne prowadzone na serwerze PLEARN zostaną zamknięte w połowie listopada br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200