Po pierwsze, e-government

Sektor publiczny w Europie został uznany przez firmy IT za jeden z najważniejszych obszarów działalności na najbliższą przyszłość.

Sektor publiczny w Europie został uznany przez firmy IT za jeden z najważniejszych obszarów działalności na najbliższą przyszłość.

Zdaniem Paula A. Stoddena, prezesa Siemens Business Services (SBS), kluczem do sukcesu staną się w najbliższych latach rozwiązania z zakresu e-government. "Analitycy przewidują, że wartość rynku wzrośnie z obecnych 5 do 20 mld USD w 2007 r., i to tylko w samej Europie Zachodniej" - uzasadnia strategię swojej firmy szef SBS. Umocnieniu pozycji na rynku ma służyć wydzielenie specjalnego pionu Siemens Business Services specjalizującego się w usługach dla sektora publicznego.

Do zwiększenia szans na sukces ma się także przyczynić strategiczne partnerstwo z firmą Microsoft. Siemens zamierza oferować swoje produkty i usługi na platformie .Net. Podstawą tych rozwiązań ma być możliwość zintegrowania wszystkich serwisów publicznych w jednym systemie i umożliwienie poprzez to obywatelom dostępu do wszystkich publicznych usług i informacji, włącznie z możliwością przeprowadzenia transakcji, np. rozliczenia podatków. Obecnie do wspólnie realizowanych przez obie firmy przedsięwzięć z zakresu e-government należą serwis rządowy Słowacji oraz serwis miejski Hamburga. Przeprowadzana jest także migracja do systemu XP/Windows 2003 server w ministerstwie finansów niemieckiego landu Badenia-Wirtembergia.

Zadowolony obywatel, efektywny urząd

Po pierwsze, e-government

Wydatki na e-government w Europie Zachodniej (w mld USD)

Według Petera Blaschke, generalnego menedżera odpowiedzialnego w Siemens Business Services za sektor rządowy, prawdziwy e-government to jednak coś znacznie więcej niż dotychczas oferowane serwisy informacyjne i transakcyjne. Nawet możliwość wypełnienia formularza urzędowego czy opłacenia podatków to, w jego opinii, dopiero początek tego, co czeka administrację publiczną w przyszłości. Już niebawem będą się liczyć głównie systemy umożliwiające w cyberprzestrzeni pełną integrację procedur administracyjnych z działaniami gospodarczymi.

Chodzi o stworzenie pozwalających na załatwienie "za jednym podejściem" wszystkich spraw związanych z daną sytuacją życiową bądź ekonomiczną (np. założenie firmy).

"To stworzy zarówno osobom prywatnym, jak i podmiotom gospodarczym możliwość bycia bardziej efektywnymi i niezależnymi w swoich działaniach na różnych polach aktywności życiowej i ekonomicznej" - przekonuje Peter Blaschke. Jednym z najważniejszych wyznaczników udanych realizacji z zakresu elektronicznego rządu będzie wzrost zadowolenia obywateli z jakości usług administracji publicznej, spowodowany poprawą efektywności działania urzędów i służb publicznych.

Coraz większego znaczenia, zdaniem specjalistów z Siemensa, będzie nabierało w projektach e-government wykorzystanie kart elektronicznych. Będą one służyły jednak nie tylko do celów identyfikacyjnych, jako elektroniczny dowód osobisty czy paszport. Dzięki ich zastosowaniu wzrośnie stopień bezpieczeństwa sieciowych połączeń, ale i dostępność oferty ze strony rządowych serwisów. Będą one umożliwiały różnorodny, wielokanałowy (np. przez Internet lub za pośrednictwem telefonu komórkowego), bezpieczny dostęp do wielu serwisów i usług ze sfery publicznej. Stopień bezpieczeństwa zostanie podniesiony jeszcze bardziej po wprowadzeniu do kart systemu biometrycznej identyfikacji. Zdaniem prof. Maurizio Bruschi, włoskiego ministra spraw wewnętrznych, rozwiązania z zakresu elektronicznego rządu będą musiały balansować między poczuciem swobody obywateli a gwarancją bezpieczeństwa.

e-Carabinieri

Jednym z największych projektów z zakresu e-government zrealizowanych niedawno przez Siemens Business Services jest system wspomagania dowodzenia dla włoskich karabinierów, jednej z tamtejszych służb policyjnych. Stanowi on największy w Europie system ratowniczy oparty na technologii telefonii komórkowej. Obejmuje 113 włoskich miast.

W każdej z lokalnych komend oraz w 237 z 399 istniejących kompanii karabinierów znajdują się specjalne centra operacyjne. Mają one łączność z ośmioma tysiącami radiowozów wyposażonych w systemy nawigacji satelitarnej GPS oraz specjalne terminale komputerowe do odbierania i wysyłania informacji. Wymiana danych i komunikacja między centrum dowodzenia a załogami interwencyjnymi odbywa się poprzez sieć GSM, za pomocą SMS-ów i drogą radiową. Po odebraniu zgłoszenia przez dyżurnego w komendzie automatycznie jest identyfikowany numer telefonu osoby dzwoniącej oraz określane na cyfrowej mapie miejsce zdarzenia. Z bazy danych są pobierane niezbędne informacje dotyczące okolicy czy osób biorących udział w zdarzeniu (np. zdjęcie podejrzanego). System automatycznie wysyła polecenie interwencji znajdującemu się najbliżej patrolowi wraz z niezbędnymi informacjami. Istnieje także możliwość wymiany danych z innymi włoskim służbami policyjnymi, np. policją krajową czy policją municypalną.

Realizacja systemu dla włoskich karabinierów trwała trzy lata. Rozpoczęła się w 2000 r. jako rozwiązanie pilotażowe, by w konsekwencji objąć całą służbę. Koszt wdrożenia projektu wyniósł 80 mln euro. System ma być rozwijany i wyposażany w nowe funkcje i możliwości, np. integrację baz danych z ortofotomapą, przesyłanie obrazów wideo z miejsca zdarzenia, wykorzystanie do transmisji danych nowych technik, m.in. przekazu satelitarnego, GPRS i UMTS.

Na wzór i podobieństwo

Przedstawiciele Siemensa uważają, że wiele rozwiązań sprawdzonych w trakcie realizacji dotychczasowych projektów można z powodzeniem zastosować w innych miejscach w Europie. W polu szczególnego zainteresowania firmy znajdują się kraje kandydujące do Unii Europejskiej, m.in. Polska, Litwa czy Łotwa. Konieczność dostosowania zasad funkcjonowania administracji publicznej do standardów unijnych powinna sprzyjać rozwojowi rynku usług dla sfery publicznej. Siemens Business Services w Polsce liczy na to, że możliwość skorzystania z doświadczeń oddziałów firmy w krajach zachodnioeuropejskich pomoże w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej na naszym rynku. Zdaniem przedstawicieli Siemensa coraz więcej projektów z dziedziny e-government w Unii Europejskiej będzie realizowanych w formie outsourcingu lub na drodze Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200