Po nitce do kłębka

Oprogramowanie Tivoli automatycznie diagnozuje problemy występujące podczas pracy sieci.

Oprogramowanie Tivoli automatycznie diagnozuje problemy występujące podczas pracy sieci.

Tivoli Systems, największy konkurent Computer Associates na rynku oprogramowania do zarządzania systemami informatycznymi, wzbogaci swój pakiet o możliwość szybkiego rozwiązywania problemów, pojawiających się w pracy sieci. Na kilka dni przed premierą oprogramowania CA Unicenter Performance Neugent (patrz wyżej "Pod okiem bystrego agenta"), Tivoli wprowadziła na rynek oprogramowanie Tivoli Manager.

Pakiet Tivoli znacznie różni się jednak od rozwiązania promowanego przez Computer Associates. Nie wykorzystuje elementów sieci neuronowych do przewidywania problemów i uszkodzeń, ale zapewnia szybkie diagnozowanie problemu po jego wystąpieniu.

Po zainstalowaniu Tivoli Manager for Network Connectivity (TMNC) automatycznie konfiguruje się, zbierając informacje dotyczące topologii sieci i zdefiniowanych przez administratorów alarmów. Informacje te program pobiera z bazy zdarzeń, stworzonej przez Tivoli NetView lub HP OpenView Network Node Manager.

Praca aplikacji TMNC opiera się na założeniu, że każde urządzenie pracujące w sieci tworzy określoną liczbę objawów nieprawidłowego działania w przypadku występowania problemów sieciowych. Pakiet tworzy więc tabelę zawierającą, z jednej strony, listę wszystkich urządzeń sieciowych, a z drugiej - listę objawów pojawiających się w przypadku problemów i kodów jednoznacznie identyfikujących te problemy.

Jeśli konsola systemu zarządzania siecią zostanie zaalarmowana przez jedno z urządzeń sieciowych, to treść alarmu jest porównywana z informacjami zapisanymi w bazie TMNC i na tej podstawie szybko przedstawiana jest hipoteza dotycząca przyczyn problemu. Takie działanie pakietu usprawni pracę administratorom, ponieważ znacznie skróci czas szukania przyczyn wszelkich nieprawidłowości.

TMNC 1.0 jest dostępny w cenie 25 tys. USD za licencję dla jednego serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200