Po kablu do kłębka

Obsługa i zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi, stworzonymi na bazie ISDN, to jedna z ofert szczecińskiego Cellco Communications.

Obsługa i zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi, stworzonymi na bazie ISDN, to jedna z ofert szczecińskiego Cellco Communications.

Pierwszymi pozycjami w ofercie Cellco Communications były rozwiązania dla przemysłu. W roku 1993 firma, pod nazwą MasterNet, specjalizowała się w sprzedaży okablowania i urządzeń dla przedsiębiorstw, w których były wymagane połączenia na odległość co najmniej kilkuset metrów. Później przyszedł czas na produkty i usługi dla firm telekomunikacyjnych. Zarząd firmy deklaruje, że firmy telekomunikacyjne to najważniejsi klienci Cellco. Liczy także na dynamiczny rozwój lokalnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Ogromna część sprzedawanych towarów to produkty innych firm. Cellco jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę kilku zachodnich producentów światłowodów i osprzętu. We własnym zakresie produkuje kable światłowodowe.

Pójść na całość

W ciągu kilku najbliższych lat należy spodziewać się wzrostu udziału usług w ogólnej kwocie przychodów ze sprzedaży. Mają one obejmować m.in. kompleksowe zarządzanie całością światłowodowych sieci rozległych. "Planujemy pozszerzyć zakres usług ISDN o międzynarodowe transmisje po naszych łączach do Szwecji i Niemiec, a także o połączenia krajowe centrali dużych firm z ich oddziałami" - mówi Piotr Wieczorek, prezes Cellco Communications. Firma negocjuje umowy z kilkoma dużymi polskimi zakładami przemysłowymi i firmami usługowymi.

Tradycyjny już zasięg działania firmy - Szczecin i okolice - powiększa się o obszary położone bardziej na południe i wschód. Oprócz oddziału w Poznaniu, Cellco otwiera filię w Bydgoszczy. W województwie kujawsko-pomorskim ma bowiem siedziby wielu klientów Cellco. "Zapewnienie klientom odpowiedniego poziomu opieki jest w polskich warunkach niemożliwe nawet przy odległości ok. 120 km, jaka dzieli Bydgoszcz i Poznań" - mówi Piotr Wieczorek.

Kierunek - Zachód

Nowy oddział ma także stanowić przyczółek do dalszego rozwoju i nawiązywania nowych kontaktów handlowych w regionie. Na tym jednak nie kończy się ekspansja geograficzna firmy Cellco, która planuje już wkrótce otworzyć oddział w Berlinie. Kierownictwo spółki wiąże duże nadzieje z szybko rozwijającym się rynkiem niemieckim. Oprócz sprzedaży kabli, szczecińska firma chciałaby oferować w Niemczech usługi transmisji danych. Takie działanie wiąże się jednak z uzyskaniem wymaganej przez niemieckie przepisy koncesji. Działalność na terenie Niemiec będzie wynikiem współpracy z inną firmą, mającą również w planach wejście na rynek naszego zachodniego sąsiada.

Pod obecną nazwą - Cellco Communications - firma funkcjonuje od grudnia 1996 r. Na ten rok była przewidziana początkowo zmiana formy prawnej na spółkę akcyjną, jednak - jak mówią przedstawiciele zarządu firmy - decyzja ta została odłożona na 2 lata. Przychody w br. mają wzrosnąć do 7,5 mln zł (o ok. 30%).


TOP 200