Po co te Gigabity?

Nie tylko prędkość

Nie tylko jednak zapotrzebowanie na większą przepustowość ma wpływ na tempo modernizacji infrastruktury. Zdaniem analityków Dell'Oro Group zbliża się czas masowej wymiany przełączników Ethernet w sieciach firmowych. Sprzedaż tych urządzeń ma osiągnąć w tym roku najwyższą wartość od czterech lat. Trend rosnący będzie utrzymywać się w ciągu najbliższych kilku lat. Warto przy tym zauważyć, że wzrost napędzać będą także urządzenia 10Gigabit Ethernet. Przychody z ich sprzedaży wzrosną dwukrotnie w 2005, 2006 i 2007 r. Będzie się tak działo ze względu na popularyzację technologii Gigabit Ethernet i konieczność agregowania takich łączy oraz dalszy spadek cen.

Zdaniem analityków masowa migracja do nowych urządzeń gigabitowych będzie motywowana nie tylko chęcią osiągnięcia większej wydajności, ale też zapotrzebowaniem na funkcje, w które wyposażany jest nowy sprzęt. Przełączniki LAN przejmują bowiem coraz więcej zadań. Dostawcy integrują w nich funkcje typu IDS (Intrusion Detection System), antywirusowe, antyspamowe i Wi-Fi.

Ostatnie modyfikacje w infrastrukturze sieciowej były związane z upowszechnieniem sieci bezprzewodowych i zdalnego dostępu. Te technologie zmieniły wymagania względem firmowych sieci teleinformatycznych. Wymagają one bowiem lepszego uwierzytelniania i większego bezpieczeństwa. Dlatego nowe przełączniki stają się coraz bardziej inteligentne. To z kolei jest dobrym motywem migracji.

<hr size="1" noshade>Mirosław Szymczak Systems Engineer/Cisco Systems Poland

Po co te Gigabity?
Wśród przełączników desktopowych warstwy 2 największą popularnością w ofercie Cisco cieszy się rodzina Catalyst 2950G. Przede wszystkim jest to zasługa dużej rozmaitości dostępnych modeli, a także bogatej funkcjonalności oprogramowania IOS w zakresie bezpieczeństwa sieci czy mechanizmów wspierających telefonię IP. Należy pamiętać, że jakkolwiek decyzje o przełączaniu podejmowane są w warstwie 2, to bogaty zestaw funkcji QoS oraz bezpieczeństwa działa w oparciu o informacje warstw 3-4.

Najpopularniejszymi przełącznikami desktopowymi warstwy 3 są rodziny Catalyst 3550G oraz przełączniki wieżowe Catalyst 3750G, które są również wyposażone we wszystkie funkcje związane z bezpieczeństwem, takie jak obsługa rozszerzeń protokołu 802.1x, jak i wspierające telefonię IP, czyli zasilanie Power-over-Ethernet (w wybranych modelach) oraz Voice-VLAN we wszystkich przełącznikach.

Najlepiej sprzedającym się modularnym przełącznikiem GE jest Catalyst 6500. Jest to flagowy przełącznik firmy Cisco - bezkonkurencyjny pod względem wydajności oraz możliwości.

Wśród nowości w segmencie przełączników GE należy wymienić nowe modele z portami 10/100/1000 obsługującymi standard Power-over-Ethernet 802.3af. Tendencją jest również zwiększanie gęstości portów 10/100/1000 zarówno w urządzeniach desktopowych, jak i modularnych w związku z coraz częściej pojawiającymi się instalacjami Gigabit-to-the-Desktop.

<hr size="1" noshade>Jakub Roguski Pre Sales Consultant, Nortel Polska

Po co te Gigabity?
Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się przełączniki Nortel Routing Switch 5500, będące odpowiedzią Nortela na zmiany zachodzące na rynku LAN. Urządzenia te zaprojektowane zostały z myślą o wydajności, niezawodności oraz zdolności do obsługi aplikacji multimedialnych. Przełączniki te udostępniają 24 lub 48 portów 10/100/1000 i oferują możliwość zainstalowania gigabitowych modułów optycznych, o zasięgu od kilkuset metrów do ponad 100 km, oraz zastosowania technologii CWDM. Do popularności tych rozwiązań przyczynia się także fakt, że przy wykorzystaniu urządzeń z rodziny Nortel Routing Switch można zasilać urządzenia takie jak telefony IP czy punkty dostępowe sieci WLAN (802.3af). Ponadto przełączniki te charakteryzują się bardzo zaawansowaną obsługą QoS na poziomie analizy i priorytetyzacji ruchu oraz realizacji ustalonych priorytetów w ośmiu kolejkach sprzętowych na każdym porcie, z inteligentnym zarządzaniem ruchem. Dzięki ultranowoczesnej technologii łączenia w stos zespół przełączników Nortela osiąga rekordową w tej kategorii przepustowość 640 Gb/s oraz niezrównaną odporność na awarię dowolnego składnika stosu.

<hr size="1" noshade>Cezary Mąka Product Manager Enterprise Products and Services w Dell Polska

Po co te Gigabity?
Przełączniki gigabitowe z serii 26xx (PC2608, PC2616, PC2624) to najnowsza generacja przełączników PowerConnect firmy Dell. Niezarządzalne przełączniki sieciowe PowerConnect 2608, 2616 oraz 2624 (Gigabit Ethernet) odznaczają się wysoką wydajnością niezbędną w małych i średnich firmach, uczelniach oraz oddziałach terenowych firm. Przełączniki skonstruowane z myślą o pracy w sieciach LAN/WAN, przy wymianie danych i współpracy z serwerami przy wymianie plików multimedialnych takich jak grafika i wideo, oferujemy w bardzo atrakcyjnej cenie.

Największą popularnością wśród tej grupy przełączników cieszy się model Dell PowerConnect 2624 (najniższy koszt jednego portu gigabitowego wśród przełączników z serii 26xx - niewiele ponad 100 zł netto). Nie bez znaczenia jest oferowany wraz z tymi urządzeniami atrakcyjny pakiet usług gwarancyjnych (PESS) pozwalający dobrać najlepszą ofertę do indywidualnych wymagań. Przy obniżeniu kosztu jednego portu w przełącznikach gigabitowych oraz wprowadzeniu standardu Gigabit Ethernet w innych produktach IT (komputery desktop, notebooki, drukarki, komputery naręczne, urządzenia bezprzewodowe) można oczekiwać, że przełączniki z tej grupy będą coraz bardziej popularne na rynku IT

<hr size="1" noshade>Artur Borowski dyrektor generalny 3Com Polska

Po co te Gigabity?
Praktycznie wszystkie przełączniki gigabitowe sprzedają się bardzo dobrze. Trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Jeśli już, to raczej całą rodzinę urządzeń Switch 40xx, tj. 4050, 4060, 4070, a więc przełączniki przeznaczone do szkieletu sieci. W połączeniu z dobrze już zakorzenioną na rynku technologią 3Com XRN (Expandable Resilient Networking) stanowią one bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla średnich i dużych sieci.

Druga grupa to przełączniki rodziny Super Stack 3 Switch 38xx, tj. 3812, 3824, 3848, 3870. Pozornie są to rozwiązania dla dwóch rozdzielnych grup odbiorców, w praktyce jednak znakomicie się uzupełniają i często w jednej sieci pracują zarówno ww. przełączniki rdzeniowe, jak i brzegowe. Kilka tygodni temu 3Com wprowadził do sprzedaży urządzenia modularne Switch 88xx, tj. 8814, 8800, 8017 - odpowiednio: 17-, 10- i 8-slotowe.

Pierwszych wdrożeń spodziewamy się w ciągu najbliższych miesięcy i w ślad za nimi rosnącej popularności rozwiązań rdzeniowych nastawionych na agregację ruchu od przełączników gigabitowych. Urządzenia Switch 88xx to rodzina przełączników 10Gigabit Ethernet i właśnie z nimi wiążemy największe nadzieje.

3Com nie jest osamotniony w takim postrzeganiu dalszego rozwoju rynku sieciowego. Większość producentów nastawia się na inwestycje właśnie w tym kierunku: Gigabit i 10Gigabit Ethernet. Przewidujemy, że najsilniejsza walka konkurencyjna rozegra się na polu przełączników dla grup roboczych i to właśnie w 2005 r. Duże znaczenie w tym, kto wyjdzie z niej zwycięsko, odegra zdolność i efektywność przełączników tej grupy do przełączania w warstwie trzeciej. Niewątpliwie czeka nas więc duża dawka emocji i generalnie bardzo ciekawy rok. Kto nie jest dobrze przygotowany, poniesie duże straty, kto jest - ma szansę na silny wzrost.

<hr size="1" noshade>

Gigabit Ethernet jest także tematem najnowszego "Kompendium wiedzy o sieciach", prezentującego w przystępnej formie podstawy teoretyczne i praktyczne tego standardu. Kompendium "Gigabitowy Ethernet" jest dostępne wraz z numerem 02/2005 NetWorda.


TOP 200