Plus: kopia kontaktów na serwerze operatora

Abonenci sieci Polkomtela mogą archiwizować swoje kontakty zapisane w telefonie na serwerze operatora. Usługa nosi nazwę Kontaktoutrwalacz. Zapisane dane można przywrócić do tego samego lub innego telefonu komórkowego.

Usługa jest dostępna dla abonentów Plus, MixPlus, Simplus, 36.6 oraz Sami Swoi. Wymaga założenia konta w portalu plus.pl i jest dostępna w dwóch wariantach: "Kopia 30-dniowa" oraz "Szybka kopia". Pierwszy wariant umożliwia przechowywanie danych przez 30 dni. W tym okresie można kopiować dane z telefonu na konto w usłudze i na odwrót bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Po zakończeniu tego okresu można przedłużyć czas usługi o kolejne 30 dni. Operator przekonuje, że ten wariant jest pomocny w przypadku zgubienia czy kradzieży telefonu.

Szybka kopia zabezpiecza z kolei kontakty do północy następnego dnia od momentu rejestracji w usłudze. Jak informuje Polkomtel, opcja ta jest przydatna przy zmianie modelu telefonu, umożliwia łatwe i szybkie przeniesienie kontaktów między telefonami.

W wersji 30-dniowej dane są kasowane po 60 dniach od daty wygaśnięcia konta. W wersji 1-dniowej dane są usuwane od razu po wygaśnięciu konta. Za bezpieczeństwo danych na swoim serwerze odpowiada operator.

Koszty usługi to (4,88 zł z VAT za Kopię 30-dniową oraz 3,66 zł z VAT za opcję Szybka kopia)

Jak podaje operator, aby skorzystać z usługi, należy założyć konto na stronie www.plus.pl (zakładka "Twoje konto"), z listy usług wybrać Kontaktoutrwalacz, sprawdzić, czy usługa działa na wybranym telefonie i dalej postępować zgodnie ze wskazówkami.

Polkomtel wprowadził usługę Kontaktoutrwalacz we współpracy z krakowską firmą Synkia, specjalizującą się w rozwiązaniach do synchronizacji danych z urządzeń mobilnych. Usługa jest dostępna we wszystkich telefonach posiadających możliwość transmisji danych w dowolnej technologii oraz mających zainstalowany protokół SyncML. Usługa Synkii jest także dostępna na portalu www.sms.pl w całości hostowana przez krakowską firmę, która odpowiada za bezpieczeństwo danych.

"Usługa na sms.pl jest oferowana w modelu bezpłatnego, nieograniczonego czasowo dostępu do konta przez użytkownika. Opłaty są pobierane za dodanie do konta kolejnych telefonów (czyli skopiowanie danych na nowy telefon) oraz za wysyłanie automatycznej konfiguracji do telefonu. W związku z brakiem ograniczeń czasowych dla ważności konta dane klienta są przechowywane na serwerze przez cały czas, do czasu usunięcia ich z konta lub usunięcia konta, co może zrobić wyłącznie klient" - wyjaśnia Krzysztof Dziedzic, dyrektor zarządzający firmy Synkia.


TOP 200