Plus: UMTS dla wszystkich

Od dzisiaj (2 września) klienci sieci Plus mogą prowadzić wideorozmowy. Usługa dostępna jest dzięki technologii UMTS, zapewniającej transmisję danych do 384 kb/s. Jej możliwości wykorzystują trzy nowe modele telefonów komórkowych, które operator wprowadził do swojej oferty.

Sieć UMTS Plusa działa na razie jedynie na terenie Warszawy. Sprzęt do jej budowy dostarczyła Nokia. Dalsza rozbudowa infrastruktury będzie postępować wraz z zapotrzebowaniem użytkowników - mówią przedstawiciele Polkomtela. Licencja obliguje firmę do objęcia zasięgiem telefonii UMTS 20 proc. populacji Polski do końca 2007 r., spółka nie wyklucza jednak, że stanie sie to dużo wcześniej. Na razie jednak trwa przetarg na dostawcę infrastruktury sieci 3G. Wybór jednej z trzech znajdującej się na krótkiej liście firm - Nokii, Siemensa i Ericssona - powinien nastąpić do końca roku. Najwcześniej w połowie 2005 roku Plus udostępni także technologię HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) umożliwiającą transfer z maksymalną prędkością do kilku Mb/s.

W 20 aglomeracjach Plus umożliwia przesyłanie danych w technologi EDGE od (do 236 kb/s). Pozostała część kraju jest objęta GPRS, który oferuje transmisję z prędkością do 56 kb/s. - Nie zamierzamy rezygnować z tych technologi dopóki ich zastosowanie będzie racjonalne i umożliwiać będzie wprowadzanie nowych usług - mówili przedstawiciele zarządu operatora podczas konferencji prasowej.

Za korzystanie z telefonii 3G Polkomtel nie pobiera dodatkowych opłat, połączenia i transmisja danych jest taryfikowana zgodnie z planem taryfowym. Do końca roku w ramach promocji, koszt wideorozmowy jest taki sam jak zwykłego połączenia głosowego. Nowa oferta Polkomtela stanowi połączenie trzech technologii GPRS, EDGE oraz UMTS. Ta ostatnia umożliwia prowadzenie wideorozmów oraz decyduje o wyższej jakości przesyłanego obrazu i szybkości dostępu do internetu oraz intranetu.

W Plus GSM są dostępne trzy modele telefonów trzeciej generacji - Sony Ericsson Z1010 (cena promocyjna 1799 zł), Motorola A835 (cena promocyjna 1699 zł) i Nokia 7600 (cena promocyjna 999 zł). Karta UMTS do komputera Lucent Merlin U530 kosztuje natomiast 2225 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200