Plus GSM z WAP

Od początku lutego Polkomtel – jako pierwszy z operatorów komórkowych w Polsce (również jeden z pierwszych w Europie) – uruchomił usługi umożliwiające korzystanie z zasobów internetowych w oparciu o technologię WAP (Wireless Application Protocol).

Od początku lutego Polkomtel – jako pierwszy z operatorów komórkowych w Polsce (również jeden z pierwszych w Europie) – uruchomił usługi umożliwiające korzystanie z zasobów internetowych w oparciu o technologię WAP (Wireless Application Protocol).

Za pośrednictwem tych usług abonenci Plus GSM mają możliwość korzystania ze specjalnych stron i serwisów dostępnych w Internecie. Przeglądanie stron webowych odbywa się na ekranie telefonu komórkowego wyposażonego w odpowiednią przeglądarkę, aktualnie zaimplementowaną tylko w nielicznych typach telefonów, takich jak Nokia 7110. Połączenie ze stronami internetowymi jest zestawiane jako transmisja danych z użyciem numeru dostępowego 321. Dla abonentów Plus GSM zostały uruchomione pierwsze portale i specjalne strony internetowe o adresie wap.plusgsm.pl oraz serwis informacyjny (wap.infoplus.pl).

Za pomocą aparatów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę z WAP nie jest wprawdzie możliwe śledzenie standardowych stron internetowych (napisanych w języku HTML), lecz utworzonych wyłącznie za pomocą języka WML o uproszczonej komunikacji i ograniczonych możliwościach prezentacji stron webowych. Jako pierwsze zostały uruchomione tylko najbardziej popularne usługi, takie jak: kursy walut, informacje sportowe czy wyniki zakładów Lotto.

Obecnie w sieci komórkowej Plus GSM trwają prace nad zwiększeniem szybkości transmisji za pomocą nowych technologii z komutacją łączy HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) oraz przełączaniem pakietów GPRS (General Packet Radio Service), które w połączeniu z aplikacją WAP będą mogły dostarczać bardziej zaawansowane usługi, obejmujące operacje bankowe i zakupy przez Internet. Według zapowiedzi firmowych, mają być one dostępne w połowie br.

Nowe usługi komórkowe

Wzorem sieci stacjonarnych Polkomtel GSM rozszerzył funkcje własnej sieci komórkowej o usługi sieci inteligentnej IN, dostępne do tej pory wyłącznie w sieciach stacjonarnych. Od stycznia br. zakres świadczonych usług w sieci Plus GSM powiększył się o trzy nowe usługi, zaliczane do funkcji sieci inteligentnych:

 jeden numer abonenta (dla maks. 6 telefonów w sieci Plus GSM lub numer innej sieci krajowej). Przekierowanie połączenia na kolejne numery dokonuje się automatycznie według ustalonej kolejności, jeśli wywoływani abonenci nie podejmują połączenia. Przekazywanie połączeń wewnątrz sieci Plus GSM jest bezpłatne; do krajowych sieci stacjonarnych kosztuje 20 gr (netto) za minutę połączenia, natomiast do innych krajowych sieci komórkowych 60 gr;

 numer bezpłatny, przydatny dla firm i instytucji zainteresowanych podtrzymywaniem kontaktów z klientami na koszt firmy. Funkcja numeru bezpłatnego w połączeniu z usługą jednego numeru umożliwia organizowanie minicentrum obsługi telefonicznej klienta (Call Center) lub infolinii;

 sieć firmowa, obejmująca nie mniej niż 10 numerów sieci Plus GSM, dla których opłaty są niższe o 40 proc. Abonenci sieci firmowej mogą komunikować się między sobą, jak również z wybranymi numerami spoza grupy, przez numery skrócone: trzy-, cztero- lub pięciocyfrowe, a każdemu z nich można przypisać różne indywidualne uprawnienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200