Plus GSM kończy budowę sieci szkieletowej

Własne linie radiowe w technologii SDH obejmujące cały obszar Polski, mają pozwolić operatorowi na zrezygnowanie z konieczności dzierżawienia łączy od innych operatorów. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, sieć szkieletowa budowana jest również z myślą o usługach trzeciej generacji.

Polkomtel zakończył główny etap budowy własnej sieci szkieletowej w technologii SDH. Przedstawiciele firmy utrzymują, że jest to największa tego typu sieć radiowa w Polsce, o długości 4350 km. Sieć łączy ponad 160 miejscowości i jak zapewnia operator, już obecnie przenosi 80-proc. ruchu w Plus GSM. Taki był też cel budowy sieci. Ma ona umożliwić całkowite zrezygnowanie z dzierżawienia łączy od innych operatorów i pozwoli na znaczące redukcje kosztów.

Polkomtel buduje również sieci światłowodową, wspomagającą łącza o największym obciążeniu i zabezpieczającą je na wypadek awarii systemów radiowych. Dostawcami technologii dla Polkomtela są Lucent Technologies i norweska firma Nera. Przedstawiciele Plus GSM, twierdzą, że nowa infrastruktura tworzona jest również z myślą o usługach trzeciej generacji.

Zobacz również:

  • T-Mobile: oszukańcze połączenia osiągnęły najwyższy poziom w 2021. To rekord
  • Pierwsze smartfony z Wi-Fi 7 zadebiutują w 2024 roku
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200