Płocki System Informacji o Mieście

Tworzenie Systemu Informacji Przestrzennej (SIP) dla miasta jest zwykle przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Na koszty ma wpływ sprzęt, oprogramowanie i opracowywanie baz danych powiązanych z mapami numerycznymi.

Tworzenie Systemu Informacji Przestrzennej (SIP) dla miasta jest zwykle przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Na koszty ma wpływ sprzęt, oprogramowanie i opracowywanie baz danych powiązanych z mapami numerycznymi.

Nie bez znaczenia jest przeznaczenie odpowiednich funduszy na dalsze "utrzymanie systemu w ruchu", w tym kwoty na dalszą aktualizację SIP. Ze względu na ograniczone środki wiele miast odwleka decyzję o założeniu takiego systemu, chociaż doświadczenia tych władz samorządowych, które zdecydowały się na podjęcie takiego zadania dowodzą, że poniesione nakłady zwracają się stosunkowo szybko.

Spowodowane to jest w wielu przypadkach usprawnieniem funkcjonowania urzędu, uszczelnieniem systemów pobierania podatków, urealnieniem różnych kosztów itd. Warto podkreślić, że cały system został tak pomyślany, aby jego aktualizacja nie sprawiała użytkownikom (czyli personelowi Urzędu Miasta) większych problemów.

MapInfo w Płocku

Wdrożenie systemu informacji przestrzennej w Płocku jest przykładem stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Inicjatorem przedsięwzięcia był wiceprezydent miasta Krzysztof Kamiński. Punktem wyjścia były posiadane już w Urzędzie Miejskim komputery klasy PC 486, na których zainstalowano pakiet MapInfo dla Windows jako tanie i efektywne oprogramowanie GIS. MapInfo jest programem pracującym w środowisku Windows, komunikuje się z użytkownikiem po polsku, a ponadto jest na tyle prosty w obsłudze, że nie wymaga długotrwałych i kosztownych szkoleń użytkowników.

Komputeryzacja działek i dzierżaw

Pierwszym etapem wdrożenia, rozpoczętego w listopadzie, ub.r., było stworzenie podstawowej komputerowej mapy ewidencyjnej obejmującej działki i budynki. Wykonanie mapy zlecono wyłonionej w drodze przetargu warszawskiej firmie Imagis, która wywiązała się z tego zadania w wyjątkowo krótkim czasie (dwóch miesięcy). Następnym krokiem było powiązanie mapy działek z istniejącą w urzędzie komputerową ewidencją gruntów, prowadzoną w systemach EWGRUN i MSEG. Jednocześnie w urzędzie powołano trzyosobowy zespół Bazy Informacji Przestrzennej, pod kierownictwem pani Zofii Kokoszczyńskiej, który zajął się w pierwszym etapie weryfikacją i aktualizacją mapy ewidencyjnej, a wkrótce także udostępnianiem dla potrzeb Urzędu danych własnościowych w postaci łatwo czytelnych wydruków. Mapa ma w pierwszym rzędzie wspomóc gospodarkę gruntami gminnymi.

Już w marcu br. na tablicy ogłoszeń w urzędzie pojawiły się komputerowe wydruki ofert sprzedaży działek. Do postaci komputerowej doprowadzono także ewidencję dzierżaw.

Komputeryzacja planów zagospodarowania przestrzennego

Kolejnym etapem wdrożenia przedsięwzięcia w Płocku jest, oparta na MapInfo dla Windows a wykonana przez Imagis, aplikacja ETISS (Environmental and Town Information Management System Server) do obsługi planów zagospodarowania przestrzennego. Istniejące plany przestrzenne sprowadzono do postaci komputerowej zarówno w części graficznej, jak i tekstowej. Tekst planu powiązany z jednostkami przestrzennymi przedstawionymi na mapie.

Wykorzystując MapInfo można teraz szybko znaleźć dowolną działkę w obrębie Płocka i odczytać klasyfikację przewidzianą dla niej w planie zagospodarowania przestrzennego miasta.

Planowany rozwój systemu

Jak dotąd całkowity koszt przedsięwzięcia nie przekroczył 2 mld starych złotych, co jest - jak się wydaje - kwotą w zasięgu możliwości miasta o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tys. W dalszym etapie prac do mapy ewidencji gruntów ma być dołączona baza danych o budynkach, niezbędna m.in. dla prowadzenia pracy nadzoru budowlano-remontowego. W miarę dalszego rozwoju potrzeb i gromadzenia środków mogą być realizowane następne etapy rozwoju Płockiego Systemu Informacji o Mieście - w szczególności komputeryzacja ewidencji uzbrojenia terenu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200