Plazma przeciw LCD i CRT

Nowa technologia Fujitsu umożliwia budowę płaskich paneli plazmowych o znacznie ulepszonym kontraście i jasności.

Nowa technologia Fujitsu umożliwia budowę płaskich paneli plazmowych o znacznie ulepszonym kontraście i jasności.

Fujitsu, największy obecnie producent płaskich wyświetlaczy plazmowych PDP (Plasma Display Panel), zapowiada, że tego typu ekrany już wkrótce pojawią się w sprzęcie przeznaczonym na rynek masowy.

Ostatnio firma ta zaprezentowała nową technologię ALiS (Alternate Lighting of Surfaces), która pozwala na zwiększenie jasności obrazów do poziomu odpowiadającego standardowym monitorom (ok. 500 kandeli na metr kwadratowy) i eliminację ciemnych obszarów między pikselami w wyświetlaczach o wysokiej rozdzielczości 1024 x 1024 pkt. Technologia ALiS zostanie zastosowana w produkcji paneli plazmowych do kwietnia 1999 r. Oznacza to istotne ulepszenie jakości wyświetlania obrazów w urządzeniach wykorzystujących ekrany PDP.

Ponadto Fujitsu zawarła w ubiegłym miesiącu dwa znaczące porozumienia, dotyczące rozwoju technologii wytwarzania wyświetlaczy plazmowych z Philips Electronics i Hitachi. Porozumienie z Philipsem przewiduje współpracę w rozwinięciu masowej produkcji 42" ekranów PDP, a z Hitachi obejmuje trzy projekty dotyczące opracowania metod masowej produkcji, obniżenia kosztów wytwarzania i dalszego zwiększenia jasności wyświetlanych obrazów.

Obecnie PDP są już wykorzystywane w odbiornikach telewizyjnych o dużym formacie 40" lub większym bądź zawieszanych na ścianie płaskich monitorach. Tego typu sprzęt jest jednak wciąż bardzo drogi - przy cenie ok. 10 tys. USD nie może mieć odbiorców na rynku masowym. Wyświetlacze PDP znajdują obecnie zastosowanie na giełdach, dworcach kolejowych lub salach prezentacyjnych. Technologia plazmowa jest znana od wielu lat, ale dopiero ostatnio jej rozwój przekroczył próg zastosowań komercyjnych.

Niektóre firmy, głównie japońskie, intensywnie inwestują w rozwój technologii plazmowej. Oprócz Fujitsu są to m.in. NEC, Matsushita Electric Industrial i Hitachi. Liderem na tym rynku jest firma Fujitsu, która wytwarza obecnie ok. 5 tys. wyświetlaczy plazmowych miesięcznie i planuje zwiększenie tej liczby do 10 tys. w kwietniu przyszłego roku. Natomiast po uruchomieniu nowych linii produkcyjnych, co ma nastąpić pod koniec 1999 r., Fujitsu będzie wytwarzać miesięcznie 50 tys. wyświetlaczy PDP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200