Play kupuje 3S i powalczy o standard 5G

Właściciel sieci Play podpisał przedwstępną umowę przejęcia firmy 3S. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, transakcja ma pomóc spółce P4 rozwijać kompetencje w zakresie standardu 5G.

Przejęcie Grupy 3S ma w przyszłości wspierać realizację strategii P4, która ma obejmować między innymi szybkie podłączenie istniejących i planowanych stacji bazowych Play do sieci światłowodowej Grupy 3S. Infrastruktura światłowodowa, którą dziś dysponuje 3S ma być podwaliną pod rozbudowę krajowej sieci światłowodowej Play. Spółka solidnie przygotowuje się do starcia z innymi operatorami na polu transmisji danych w technologii 5G.

Grupę 3S tworzą przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej i IT, dysponujące własną siecią światłowodową oraz jednym z największych klastrów data center. DC, którymi dysponuje Grupa znajdują się w Katowicach (dwie lokalizacje po 2200 m.kw i 475 m.kw), Bytomiu (750 m.kw), krakowie (150 m.kw) i Warszawie (1250 m.kw).

Zobacz również:

  • Niemcy podjęły decyzję: nie chcą w swoich sieciach 5G chińskich produktów

3S działa na rynku od 2002 roku. Posiada własną sieć światłowodową o łącznej długości 3500 km, świadczy usługi ponad 2500 klientom biznesowym. 3S tworzy też bezpieczne rozwiązania IT dopasowane do indywidualnych potrzeb firm, w oparciu o rozproszoną infrastrukturę, zespoły specjalistów IT o wysokich kompetencjach i współpracę z globalnymi dostawcami sprzętu i usług.

Piotr Pawłowski, prezes zarządu 3S S.A, jesienią 2018 roku w rozmowie z Computerworldem opowiadał o specyfice firmy, która wyrosła z rozwiązań światłowodowych, po drodze dodając inny element układanki IT – data center. Tym samym 3S stał się firmą, która mogła oferować klientom data center i dostęp światłowodowy do niego. A jednym z nich była właśnie spółka P4, dzierżawiąca od 3S łącza do lokalizacji swojej sieci mobilnej i która postanowiła wykupić 100% akcji grupy 3S.

Play kupuje 3S. Szczegóły transakcji

Jak wynika z komunikatu giełdowego teleoperatora, wartość 3S i jej spółek zależnych to 410 mln zł, a wartość kapitałów własnych to 333 mln PLN. Spółka planuje sfinansować nabycie ze środków własnych oraz w oparciu o dostępne dla spółki finansowanie zewnętrzne. P4 przejmie akcje 3S S.A. oraz 3S Data Center, 3S Fibertech i 3S BOX.

Sfinalizowanie transakcji może nastąpić w III kwartale tego roku. Czy będzie to oznaczało wchłonięcie mocno rozpoznawalnej na rynku usług IT marki 3S? Zapytaliśmy o to spółkę P4. „Jesteśmy na etapie podpisania umowy przedwstępnej nabycia akcji 3S, zatem w tej chwili koncentrujemy się na spełnieniu wszystkich warunków koniecznych do podpisania umowy ostatecznej (np. zgoda UOKIK na przeprowadzenie transakcji)” – odpowiedziano nam w biurze prasowym Play.

Dopiero kiedy finalna umowa zostanie podpisana rozpoczniemy rozmowy o budowaniu wspólnej strategii. Zdajemy sobie sprawę z silnej pozycji i rozpoznawalności marki 3S, więc tym bardziej decyzje o jej przyszłości podejmiemy dopiero po uzgodnieniu wspólnej strategii

- dodaje Play.

Pozostaje więc czekać do jesieni, by przekonać się, jak zakończy się ta transakcja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200