Play i T-Mobile wygrały przetarg na częstotliwości 1800 MHz

Magdalena Gaj, prezes UKE, ogłosiła dzisiaj wyniku przetargu na pięć częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego Internetu. UKE zdecydowało, że trzy częstotliwości otrzyma P4, a dwie firma PTC. W ciągu 2 lat przynajmniej połowa nowych nadajników ma powstać na terenach wsi i małych miast.

Częstotliwości z pasma 1800 MHz stanowią bardzo cenne zasoby, przeznaczone do świadczenia na terenie całego kraju usług telekomunikacyjnych w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lub stałej na okres do 31 grudnia 2027 r. Mogą być one wykorzystane przede wszystkim do popularyzacji szybkiego mobilnego Internetu i transmisji danych. Posłużą także do zwiększenia dostępności usług szerokopasmowych nie tylko na terenie aglomeracji miejskich, ale także na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich.

"W wyniku rozstrzygnięcia przetargu na rynku szybkiego Internetu najpóźniej za 12 miesięcy pojawią się nowi gracze, dzięki czemu zaostrzy się konkurencja, a nowoczesne usługi telekomunikacyjne będą bardziej dostępne. Konsument zyska możliwość wyboru spośród kilku dostępnych na rynku ofert. Szerszy dostęp do technologii szybkiego mobilnego Internetu pozwoli również w znacznym stopniu ograniczyć zjawisko wykluczenia cyfrowego, zwłaszcza na tych obszarach, gdzie inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną wymagają dużych nakładów i czasu" - poinformowało UKE.

Zobacz również:

  • W zeszłym roku polscy użytkownicy sieci mobilnych przenieśli rekordową liczbę numerów
  • Uwaga na tę aplikację Google Play - zawiera groźny malware

Przypomnijmy, że przetarg na te częstotliwości rozpoczął się 20 sierpnia 2012 roku. Zainteresowane firmy mogły złożyć jedną, dwie lub maksymalnie trzy oferty. Zrobiło to złożyło sześciu przedsiębiorców telekomunikacyjnych - P4, Polkomtel, Polska Telefonia Komórkowa Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa, Sferia i EmiTel. Spośród 16 złożonych przez nich ofert najwyżej oceniono trzy złożone przez P4 oraz dwie oferty PTC. Jeśli obaj operatorzy skorzystają z pasm, które wygrali, do budżetu wpłynie 950 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200