Platformy streamingowe i ich skomplikowana polityka cenowa

Gdzie na świecie najtaniej zapłacimy za oglądanie seriali i granie w najnowsze gry? Polska wcale nie jest pod tym względem tania. Czemu cenniki dostawców rozrywki na cyfrowych platformach są budowane w tak skomplikowany w międzynarodowej skali sposób? Lektura w sam raz przed weekendem!

Netflix w Polsce kosztuje 8,67 USD, w Japonii 7,26 USD miesięcznie, a w Boliwii 9,05 USD, przy czym ma znacznie uboższą bibliotekę. VPNpro opracował bardzo ciekawe zestawienie cen platform oferujących rozrywkę na całym świecie - "Report: Data from 10 online services in 156 countries reveals significant price discrimination".

Które kraje są najdroższe, a które najtańsze i jak się to ma to standardu życia? W porównaniu wzięto pod uwagę ceny 10 platform rozrywkowych w 156 krajach.

Zobacz również:

Platformy streamingowe i ich skomplikowana polityka cenowa

Ceny serwisów streamingowych

Oto kilka kluczowych wniosków z raportu

Brazylia, Argentyna i Indie to najtańsze kraje – Brazylia jest wśród najtańszych w 9 na 10 usług.

Szwajcaria, Dania, Niemcy i Austria to najdroższe kraje – Szwajcaria, Niemcy i Austria mają najwyższe ceny we wszystkich serwisach.

Kraje Ameryki Południowej (zwłaszcza Brazylia i Argentyna) mają najniższe ceny gier komputerowych w serwisach. Np. gry na PlayStation są o 42% tańsze w Brazylii niż wynosi średnia cena, a Nintendo – o 27%. Platforma Steam jest o 49% tańsza w Argentynie, a Xbox – o 62%.

Usługi Amazon (Amazon Prime Video i Twitch Prime) mają mniej niż połowę liczby planów cenowych (odpowiednio 15 i 14) usług streamingowch niż pozostałe serwisy - Netflix (34), YouTube Premium (43), Apple Music (48), Spotify (31).

Ciekawostka: chociaż usługi online są zwykle tańsze w krajach o niższym PKB na mieszkańca, w realnym wymiarze są często droższe, gdy weźmiemy pod uwagę cenę jako procent PKB na mieszkańca (PPP). Na przykład: przy tej samej cenie, Netflix jest 50 razy droższy w Zimbabwe (0,2876% PKB na mieszkańca) niż w Katarze (0,0058% PKB na mieszkańca), Spotify jest nieco tańszy w Nikaragui (5,99 USD) niż w Singapurze (7,11 USD), ale w rzeczywistości jest 17 razy droższy (0,1113% PKB na mieszkańca w porównaniu do 0,0067%). USA, dostosowując się do poziomu życia, są ogólnie dość tanim krajem dla usług internetowych, ceny zbliżają się do dolnej granicy średniej.

Do badania zostali wytypowani najwięksi międzynarodowi dostawcy usług w trzech oddzielnych kategoriach: streaming wideo (Netflix, Amazon Prime Video, Twitch Prime, YouTube Premium), streaming muzyki (Spotify, Apple Music) oraz sklepy z cyfrowymi grami wideo (Steam, Nintendo Game Store, Xbox Game Store, PlayStation Store), a ich ceny porównane w różnych krajach na całym świecie (wg kursu walut z 5 czerwca 2020).

Netflix w Polsce to koszt 8,67 USD, dla porównania w USA to 8,99 USD, w Wielkiej Brytanii 7,58 USD, w Rosji 9,05 USD, a w Brazylii – 4,29 USD. Natomiast w Szwajcarii – 12,42 USD. Netflix jest o 88% droższy w Szwajcarii niż w Indiach.

Intensywnie się reklamujący ostatnio YouTube Premium to w Danii koszt 18,05 USD, a w Polsce 6,12 USD. Najtańsze są Indie – 1,71 USD.

Amazon Prime Video jest o 660% droższy w USA niż w Indiach, w Polsce kosztuje 6,79 USD.

W serwisach muzycznych także są ogromne różnice. Spotify w Polsce kosztuje miesięcznie 5,10 USD, a w Danii – 15,01 USD, w USA – 9,99 USD, zaś w Indiach – 1,58 USD. Mniej popularny w naszym kraju Apple Music kosztuje najwięcej w Danii - 15,01 USD, najmniej w Indiach – 1,31 USD, a w Polsce – 5,10 USD. Co ciekawe, różnica w miesięcznej opłacie za Apple Music między Chinami a Hong Kongiem to aż 6 USD.

Apple Music jest o 1045% droższy w Danii niż w Indiach, a Spotify – o 850%.

W raporcie porównano ceny serwisu Steam oraz na głównych konsolach: Nintendo Game Store, PlayStation Store i Xbox Games Store. Wybrano dla porównania 3 znaczące gry i ich średnią cenę: Steam - PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG), Grand Theft Auto V (GTA V), Doom Eternal

Nintendo - Animal Crossing: New Horizons, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Super Mario Odyssey; PlayStation - God Of War, Marvel's Spider-Man: Game of the Year Edition, Bloodborne; Xbox - Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 4, Sekiro: Shadows Die Twice.

Dla miłośników Nintendo, najdroższym krajem jest Szwajcaria (średnia cena gry to 85,13 USD), Polska mieści się powyżej średnich cen – 67,12 USD, zaś najtańsza jest Brazylia – 49,12 USD.

Gry na Playstation najdroższe są w Izraelu i Australii (41,56 USD i 40USD), w Polsce kosztują średnio 31,20 USD (dla porównania w Czechach 32,35 USD), a najtańsze w Brazylii – 21,53 USD.

Gry ze Steam najwięcej kosztują w Japonii – średnio 46,11 USD, w Polsce – 35,41 USD, a w najmniej w Argentynie – 16,20 USD.

Xbox ma najwyższe ceny w Arabii Saudyjskiej – 52,38 USD, w Polsce to 38,94 USD, a w Argentynie zaledwie 13,64 USD.

Dlaczego ceny usług cyfrowych różnią się w poszczególnych krajach?

W branży usług cyfrowych, firmy zazwyczaj naliczają różne ceny na poziomie krajowym lub regionalnym. Decyzje dotyczące wysokości opłat w danym kraju są dyktowane głównie badaniami rynku i mogą zależeć od wielu czynników, w tym średniego dochodu, danych demograficznych, różnic w skłonności do wydawania pieniędzy na rozrywkę lub popularności konkretnego produktu.

Mogą jednak istnieć także inne względy. Na przykład Amazon Prime w USA (12,99 USD) to zupełnie inny produkt niż Amazon Prime w Indiach (1,71 USD), a zatem różnica w cenie jest uzasadniona. Czasami istnieją realia prawne wpływające na ceny usług cyfrowych - na przykład blokowanie geograficzne . Często istotną rolę odgrywają też różnice podatkowe.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200