Platforma zarządzania pamięciami masowymi

Konsorcjum składające się z 17 producentów rozwiązań stosowanych w sieciach SAN - w tym Hewlett-Packard, EMC, Dell, Computer Associates i IBM - przedłożyło propozycję standardu, który pozwala zarządzać heterogenicznymi środowiskami Fibre Channel.

Konsorcjum składające się z 17 producentów rozwiązań stosowanych w sieciach SAN - w tym Hewlett-Packard, EMC, Dell, Computer Associates i IBM - przedłożyło propozycję standardu, który pozwala zarządzać heterogenicznymi środowiskami Fibre Channel.

Analitycy podkreślają, że może to być milowy krok na drodze do opracowania takich pakietów, które będą w stanie zarządzać każdym urządzeniem pamięci masowej, niezależnie od tego, kto jest jego producentem. Specyfikacja, nosząca roboczą nazwę Bluefin, została już przedstawiona stowarzyszeniu Storage Network Industry Association, które ma podjąć decyzję co do jej dalszego losu.

Zobacz również:

Specyfikacja Bluefin jest oparta na podobnej inicjatywie - której twórcą była organizacja WBEM (Web-based Enterprise Management) - i proponuje identyczny model danych co standard CIM (Common Information Model), i stosuje taki sam mechanizm transportu, jaki został rekomendowany przez DMTF (Desktop Management Task Force) dla pakietów zarządzających sieciami i urządzeniami pamięci masowych.

Przez ostatnie lata użytkownicy przyzwyczaili się do tego, że mają do dyspozycji firmowe rozwiązania, których autorami są producenci eksploatowanych przez nich sieci pamięci masowych. Jeśli chodzi o rozwiązania oparte na uznanych standardach, można skorzystać z oprogramowania zgodnego z protokołem SNMP. Narzędzia oparte na SNMP potrafią tylko identyfikować urządzenia, monitorować ich pracę i oferują ograniczony zestaw funkcji konfigurujących urządzenia pamięci masowych. To stanowczo za mało - narzędzia SNMP nie zawierają wielu opcji, które można znaleźć w firmowych produktach. Problem polega na tym, że SNMP nie oferuje takich funkcji, które pozwalałyby na szczegółowe kontrolowanie pracy urządzeń instalowanych w sieciach pamięci masowych.

Ale rozwiązania opracowane przez WBEM i zawarte w CIM, po połączeniu ich z mechanizmami stosowanymi w firmowych pakietach zarządzających urządzeniami pamięci masowej, pozwolą użytkownikom konfigurować, zarządzać i rozmieszczać takie urządzenia niezależnie od tego, kto jest ich producentem.

Analitycy podkreślają, że specyfikacja Bluefin idzie w dobrym kierunku. Obecnie użytkownicy nie mają narzędzi, które potrafią zarządzać heterogenicznymi środowiskami SAN. Bluefin to rewolucja w sposobie zarządzania takimi środowiskami.

Przedstawiciel firmy EMC jest pewny, że liczący się producenci oprogramowania będą w przyszłości traktować rozwiązania WBEM/CIM jako szkielet opracowywanych przez siebie produktów, i dodaje, że EMC zamierza wprowadzić w przyszłości rozwiązania oparte na specyfikacji Bluefin do swojego pakietu WideSky.

Co ciekawe, producenci zainteresowani specyfikacją Bluefin mają wiele zastrzeżeń do stowarzyszenia SNIA. Argumentują oni, że SNIA działa opieszale i zachowuje się tak, jakby nie była zainteresowana tym standardem. Wielu producentów sugeruje też, aby sprawa została pilotowana nie przez SNIS, ale przez inną organizację, na przykład przez IETF (Internet Engineering Task Force).

Można w tym momencie przypomnieć, że SNIA przedłożyła organizacji DMTF propozycję standardu Common Information Model w 1999 r. Aż do wiosny 2002 r., gdy na targach Storage Networking World zademonstrowano kilka nowych rozwiązań opartych na specyfikacji CIM, SNIA robiła niewiele, aby wypromować ten standard. Zupełnie inaczej ma się sprawa ze specyfikacjami iSCSI i FCIP (Fibre Channel over IP), które zostały przedłożone bezpośrednio organizacji IETF jeszcze w 2000 r. Oczekuje się, że specyfikacje iSCSI i FCIP zostaną oficjalnie zaakceptowane jeszcze w tym roku.


TOP 200