Platforma w roli twierdzy

Oracle agresywnie rozbudowuje serwer aplikacji J2EE przeczuwając, że już w niedalekiej przyszłości będzie to, podobnie jak niegdyś serwer baz danych, podstawowy oręż w walce o intratne kontrakty.

Oracle agresywnie rozbudowuje serwer aplikacji J2EE przeczuwając, że już w niedalekiej przyszłości będzie to, podobnie jak niegdyś serwer baz danych, podstawowy oręż w walce o intratne kontrakty.

Serwery aplikacji J2EE to nowa forma systemu operacyjnego spełniająca wymogi ery Internetu. Dwa lata temu rynkiem komercyjnych platform J2EE władali dwaj pionierzy: IBM oferujący platformę WebSphere i BEA Systems z platformą WebLogic. Niedawno dołączył do nich Oracle - pomimo sporego opóźnienia szybko nadrabia zaległości, zdając sobie sprawę, że pozycja na rynku serwerów aplikacji tak naprawdę zadecyduje o jego przyszłym losie. Firma właśnie poinformowała, że lada dzień na rynek trafi udoskonalona wersja serwera aplikacji Oracle Application Server 10g Release 2 (OAS 10g R2). Część z ogłaszanych nowości pojawi się jeszcze w tym roku, część zaś w lutym 2005 r.

Zmian w stosunku do OAS 10g R1 jest sporo. Jest jasne, że Oracle zamierza pozyskać klientów na swoją platformę, oferując im w jej ramach elementy wypracowane na potrzeby , a więc coś, czego konkurenci nie są w stanie zaoferować.

J2EE

Zmiany w dziedzinie J2EE wnoszone przez OAS 10g R2 idą w pierwszym rzędzie w kierunku inkorporacji w serwerze aplikacji najnowszych wersji standardów. Efektem zgodności ze specyfikacją J2EE 1.4 jest m.in. możliwość bezpośredniego wywoływania komponentów sesyjnych (session beans) za pośrednictwem komunikatów HTTP lub SOAP. Ważną nowością jest nowy menedżer transakcji z obsługą dwufazowego potwierdzania transakcji. Może on przetwarzać transakcje na plikach, a także przy użyciu baz danych.

Warto wspomnieć o tym, że nowy serwer wspiera również standard JCA 1.5, w tym m.in. możliwość "opakowywania" komunikatów JMS w "koperty" zgodne z JCA, co ułatwia komunikowanie firmowych aplikacji J2EE z aplikacjami J2EE działającymi u partnerów lub wykonanymi za pomocą technologii innych niż Java.

Web Services

OAS 10g R2 zawiera kompleksowe wsparcie dla technologii Web Services. Jest usługa rejestru usług (UDDI), możliwość udostępniania komponentów EJB jako usług sieciowych, a także API dla SOAP 1.1 i 1.2 oraz dla WSDL, XML i XML Registries. OAS 10g R2 zawiera też wsparcie dla różnych metod komunikacji, m.in. dla komunikatów RPC przesyłanych wewnątrz komunikatów SOAP, komunikatów SOAP przenoszonych za pomocą wywołań JMS, a także dla komunikatów SOAP z załącznikami.

Serwer aplikacji Oracle wspiera obecnie wszystkie standardy WS-I, w tym WS-I Basic Profile 1.0, WS-Security, WS-Federation, WS-Reliability, WS-Management. Z serwerem aplikacji zintegrowano także motor uruchamiania reguł biznesowych definiowanych za pomocą języka BPEL4WS. Pojawiła się także obsługa bezpieczeństwa w postaci wsparcia dla XML signature (podpis elektroniczny), XML Encryption.

Integracja

W dziedzinie integracji nowa platforma wnosi nie tylko wsparcie dla BPEL4WS, nowych formatów i protokołów (EDI, AS2, EDI over AS2, UCCnet, SWIFT i inne), ale także wiele użytecznych narzędzi, dzięki którym integracja aplikacji ma szansę stać się znacznie łatwiejsza. Jednym z takich mechanizmów jest automatyczne informowanie administratora o przekroczeniu przez określone wartości zadanych progów. Oracle zapewnia także w nowej wersji serwera narzędzia do analizy logów i raportowania wyników w postaci wskaźników KPI.

Portal

W funkcjonalności portalowej pojawiła się możliwość odświeżania pojedynczych portletów, a nie wszystkich jednocześnie. Udoskonalono mechanizmy buforowania treści, co ma poprawić wygodę pracy użytkownika. Ta ostatnia będzie większa także dzięki poprawionemu działaniu często wywoływanych portletów, jak listy czy kreatory.

Po stronie programisty poprawiono wsparcie dla architektury Struts oraz wprowadzono standaryzację odwołań portletów do źródeł danych. Oracle wprowadził także rozszerzone API pozwalające uzależniać wyświetlaną treść i elementy nawigacyjne od ustawień geograficznych/językowych.

Analiza danych

Zgodnie z zapowiedziami w OAS 10g R2 pojawiła się usługa Oracle 10 , skupiająca rozliczne funkcje związane ze zbieraniem, porządkowaniem i analizą danych w jeden spójny zestaw. Wśród dostępnych narzędzi są m.in. Discoverer (aplikacja analityczna komunikująca się z bazą Oracle i usługami OLAP), Reports (Oracle zrezygnował tu z technologii VisiBroker na rzecz brokera CORBA autorstwa Sun Microsystems, w wyniku czego poprawiono wydajność raportowania, a także możliwości eksportu danych do formatu PDF i Postscript; pojawił się też bezpośredni eksport do Excela).

Ukłon w stronę Microsoftu

Oracle Application Server 10g R2 "polubił" rozwiązania Microsoftu. Serwer integruje się z platformą .Net, poprawiła się współpraca z Active Directory i mechanizmami logowania Windows. W OAS wbudowano bezpośredni interfejs tłumaczący komunikaty JMS na komunikaty MSMQ. Pojawiło się wsparcie dla technologii klastrowych Microsoftu (MSCS, NLB). Oracle nie ma powodów, by unikać ściślejszej integracji serwera z usługami systemu, na którym działa bardzo dużo kopii zarówno OAS, jak i bazy danych Oracle.


TOP 200