Platforma systemowa dla Notes

Obsługa przetwarzania baz danych w systemie Lotus Notes może się opierać na architekturze klient/serwer. Oznacza to, że przetwarzanie danych odbywa się zarówno na stacji roboczej użytkownika, jak i na serwerze. Istnieje jednak możliwość obsługi baz tylko w trybie lokalnym na stanowisku nie podłączonym do serwera. Jest to korzystne szczególnie dla tych użytkowników, którzy stosują komputery przenośne i tylko okresowo korzystają z usług sieciowych.

Obsługa przetwarzania baz danych w systemie Lotus Notes może się opierać na architekturze klient/serwer. Oznacza to, że przetwarzanie danych odbywa się zarówno na stacji roboczej użytkownika, jak i na serwerze. Istnieje jednak możliwość obsługi baz tylko w trybie lokalnym na stanowisku nie podłączonym do serwera. Jest to korzystne szczególnie dla tych użytkowników, którzy stosują komputery przenośne i tylko okresowo korzystają z usług sieciowych.

System Notes efektywnie funkcjonuje zarówno w sieciach lokalnych (gdzie wspólny kanał transmisji danych jest współdzielony przez wielu użytkowników), jak i poprzez tradycyjne linie asynchroniczne (gdzie łączność odbywa się z wykorzystaniem publicznych sieci telefonicznych). Architektura klient/serwer sprawia, że ilość danych transmitowanych między serwerem a stacją roboczą jest minimalizowana i dostosowywana do aktualnych potrzeb. Serwer Notes odpowiada za kontrolę nad wspólnym dostępem do danych oraz dba o zapewnienie integralności baz. Umożliwia to użytkownikom wspólne, jednoczesne wykorzystanie tych samych baz danych przy zachowaniu pełnej kontroli systemu zabezpieczeń.

Notes zapewnia identyczny interfejs obsługi użytkownikom posługującym się:

- komputerami PC (na bazie Intela) pracującymi pod kontrolą Windows, OS/2, SCO-UNIX, Macintosh

- komputerami Sun-SPARC pracującymi pod kontrolą Sun Solaris, Windows, OS/2, SCO

- komputerami HP9000 Serii 700 i 800 pracującymi pod kontrolą systemu HP-UX

- komputerami serii RS6000 pracującymi pod kontrolą systemu AIX

Pierwotnie Lotus Notes zaprojektowano dla systemu OS/2. Dlatego też środowisko to oferuje największe spektrum aplikacji i produktów współpracujących z Notes. Nie bez znaczenia jest też fakt, że aplikacje te zostały najlepiej przetestowane właśnie w tym środowisku. Pojawienie się możliwości wykorzystania innych protokołów komunikacyjnych dało możliwość przeniesienia Notes na inne platformy i systemy operacyjne.

W wersji podstawowej system wykorzystuje protokół NetBIOS, co daje możliwość łączenia się w sieciach lokalnych obsługiwanych przez Microsoft LAN Manager, IBM LAN Server, Digital PathWorks oraz Novell NetWare. Systemy operacyjne firmy Microsoft mogą łączyć się z Notes za pośrednictwem protokołu NetBEUI. Dzięki temu możliwa jest obsługa Notes z poziomu Windows for Workgroups, Windows NT oraz Windows 95.

Począwszy od wersji 3.x Notes pojawiły się nowe możliwości komunikacyjne oferowane dzięki implementacji takich protokołów komunikacyjnych jak:

- Internet Packet Exchange/Sequenced Packet Exchange (IPX/SPX) - umożliwiło to stworzenie wersji serwera Notes w postaci ładowalnego modułu NLM dla sieci Novell NetWare

- Apple Talk - umożliwia dołączanie użytkowników komputerów Macintosh do serwerów Notes zbudowanych na bazie OS/2

- Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) -dało możliwość stworzenia wersji Notes dla systemów UNIX oraz umożliwiło wykonywanie replikacji baz danych Notes za pośrednictwem sieci Internet

- Vines - rozszerza zakres zastosowań również dla rozwiązań standardu Banyan Vines

- X.25 - do łączności w sieciach pakietowych (głównie w celu zapewnienia komunikacji między serwerami). Do takiej komunikacji używana jest bramka (ang. gateway) "Lotus Notes Connect for X.25" i adaptery firmy EICON. W chwili obecnej zapewniona jest łączność jedynie serwerów zbudowanych na bazie OS/2

- Systems Network Architecture (SNA) - do łączności w sieciach używających protokół IBM SNA stworzony został produkt o nazwie "SNA Connect". Podobnie jak w przypadku X.25 Connect łączność w środowisku SNA została przewidziana do wymiany informacji między serwerami opartymi na OS/2.

Oprócz wymienionych wcześniej sieciowych protokołów komunikacyjnych Notes mogą w równie naturalny sposób komunikować się poprzez łącza komutowane publicznej sieci telefonicznej. Mają możliwość wymiany informacji z większością systemów poczty elektronicznej, takich jak np.:

- cc:Mail

- Microsoft Mail

- VAXMail

- Beyond Mail

- X.400

Jednakże do transferu informacji między systemami pocztowymi a Notes konieczne są jeszcze dodatkowe moduły - bramki do systemów poczty elektronicznej danego standardu. Końcowy użytkownik, ze względu na identyczny interfejs Notes, niezależnie od systemu operacyjnego na którym został on zainstalowany, nie dostrzega różnic w obsłudze całego systemu.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku administrowania Lotus Notes. Niestety dostrzega się dużą niewygodę w przypadku systemu NetWare lub Windows NT. Dokonanie jakiejkolwiek zmiany w konfiguracji serwera Lotus Notes jest możliwe tylko przy nieaktywnym serwerze, co oznacza że administrator ma utrudnione zadanie. Gdy system wymaga pewnych modyfikacji, to musimy wykonać kilka dodatkowych czynności. Trzeba wyłączyć serwer (warto by było wcześniej uprzedzić o tym użytkowników), uruchomić program służący do administrowania, wykonać zmiany, wyłączyć program, wystartować ponownie serwer. W czasie normalnego dnia pracy stwarza to niedogodności odczuwalne przez użytkowników i wydłuża czas działania. Nie do wykluczenia są też sytuacje, gdy uprawniona osoba wprowadza właśnie ważne zmiany w bazie danych na serwerze i administrator nie ma nawet co myśleć o

wyłączeniu serwera.

W przypadku systemu OS/2 lub zwykłych Windows taki problem nie istnieje ponieważ funkcje związane z rekonfiguracją mogą odbywać się podczas pracy serwera.

Inną niedogodnością związaną z systemami NetWare lub Windows NT jest brak możliwości manualnego nawiązywania połączenia modemowego. W konsekwencji nie można stworzyć nowej repliki na naszym serwerze. Jest to wykonalne jedynie w sposób zdalny, wymuszając takie działanie z innego obiektu. Są to jednak detale, bo generalnie Lotus Notes działa na wszystkich powszechnie stosowanych platformach. A fakt, że inne przesłanki wymuszają na nas wybór konkretnego systemu sieciowego, nie ogranicza nam możliwości zainstalowania Notes również i na nim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200